Jak začít s figurkami –  chemie na olejovky

 


Autor článku: Daniel Ševčík
Datum napsání článku: duben 2021


Lněný olej Umton – používá se na ředění barev, aby se lépe roztíraly a vzájemně spojovaly. Zpomaluje schnutí, takže můžeme dlouho s barvou pracovat, způsobuje lesklejší povrch.

Quick Drying Petroleum firmy LeFranc – používá se na ředění, zpomaluje schnutí, způsobuje matovatění barev. Používá se obvykle ve spojení s lněným olejem

White Spirit firmy Winsor & Newton (doporučuji ekonomické balení 1 litr) – ředidlo na barvy, např. při použití olejovek na tónování, někdy místo Quick Drying Petroleum, velmi vhodné na vymývání štětců.

Sansodor firmy Winsor & Newton (prefruji ekonomické balení 250 ml)  - vlastnosti a použití jako White Spirit, rychleji schne a je skoro bez zápachu, takže se hodí hlavně do bytu.

Do olejových barev přimíchávám lněný olej pro jejich zvláčnění a zároveň Quick Drying Petroleum, aby byly barvy po zaschnutí matné a rychleji schnuly. Více lněného oleje způsobí lesklejší barvu. Oboje naberu na špičku párátka a přimíchám do barvy. Můj obvyklý poměr je 1 x lněný olej na 2 x Quick Drying Petroleum, protože lněný olej je hustší a v jedné dávce se ho na párátku přenese více. Mrkněnte na videa Michala Křepelky, jak to ředí on, viz odkazy z tomto tématu. 

Tyto přípravky je dobré si přelít do bralenek (k dostání v lékárnách, stačí ty s menším objemem) a do barev jen odkapávat. White Spirit, Quick Drying Petroleum dávejte do bralenek až před barvením, jinak se samy časem vypaří. Pokud je nepoužívám delší dobu, tak je naliju zpět do originálního balení. Lněný olej kápnu přímo na destičku s barvami, White Spirit a Quick Drying Petroleum kapu do obalů, ve kterých se prodávají oční čočky. Možno použít plastovou malířskou paletu nebo něco jiného s prohlubněmi.


Legenda fotografií:

Obr_01 - Zleva doprava - Quick Drying Petroleum firmy LeFranc, lněný olej Umton

Obr_02 - Zleva doprava - vodičky firmy Winsor & Newton -  Sansodor 250 ml, White Spirit 75 ml a ekonomické balení 1 litr

Obr_03 - Bralenky s výše uvedenými vodičkami


 

avax-models.cz

Owl.cz

Profimodeller.com

Ukázky našich modelů

Příští briefingy

Počítadlo přístupů