Jak začít s figurkami – akrylové barvy

 


Autor článku: Daniel Ševčík
Datum napsání článku: duben 2021


Akrylovými barvami kreslím základ pro obličej, uniformy i detaily jako jsou sumky, popruhy a další detaily. Pokud byste chtěli akrylkami vytvářet stíny a světla, musíte jednotlivé vrstvy hodně naředit a nanášet velký počet těchto vrstev.

Používám tyto barvy:

Andrea – asi nejkvalitnější akrylové barvy na figurky s velmi jemným pigmentem. Dají se stříkat i natírat. Ředím je Airbrush Thinnerem Vallejo (71.161 – 200 ml, 71.361 - 60 ml). Skvěle se natírají, dobře kryjí. Prodávají se v sadách, obvykle po 6, někdy po více barvách v sadě s figurkou. Sada je tematická, já mám sadu na obličeje, která umožní namíchat obličejovou barvu na lidi takřka z jakéhokoliv podnebí. V ČR je prodává asi jen firma Pecka Modelář, viz link v části odkazy toho tématu.  

Lifecolor – výborné barvy, se kterými se dobře natírá i stříká. Jsou opět tvrdě matné a po zaschnutí na povrchu drží. Mají řadu odstínů, včetně uniforem. Ale odstíny ne vždy odpovídají deklarovaným ve vzorníku. Např. Uniformová sada na Rusy z 2. světové má obsahovat různé zelené odstíny, ale ve skutečnosti je většina barev spíše v odstínech slámy. Nicméně to se dá snadno domíchat nebo použít jako ideální základ pro tónování olejovými barvami. Ředím originálním ředidlem Lifecolor Acrylic Thinner (250 ml), pokud je třeba. Na štětec ředit většinou netřeba, na stříkání ano. ředidlo obsahuje i retardér, takže při stříkání moc na trysce nezasychají. Nedoporučuji ředit např. destilovanou vodou, povrch není tak dokonalý, při stříkání pak dochází k zasychání na trysce. Mají velmi slušnou cenu na objem. Smile

Vallejo – nejsnadněji dostupné akrylové barvy na našem trhu. Výhodou je řada odstínů. Jsou 2 hlavní řady – na štětec (bílý uzávěr), na stříkání (černý uzávěr, jsou řidší). Kromě těchto řad existují i další, pro figurkáře jsou zajímavé ještě metalické odstíny. Stříkat se dají i ty na štětec, jen se musí více zředit. Nejedná se o čistě akrylové barvy, ale o vinyl-akrylové barvy. Jsou pružnější, ale nejsou tvrdě matné. Matu lze dosáhnout přidání matné Flat Base Tamiya. Já je ředím především Okenou nebo Ironem (momentálně mám Okenu), případně originálním ředidlem Airbrush Thinner Vallejo (71.161 – 200 ml, 71.361 - 60 ml). Barvy jsou pak v těchto případech o něco matnější. Neřeďte je originálním ředidlem Vallejo pro barvy na štětec, pokud nepotřebujete barvu lesklejší (pokud budete v následných krocích pro stínování používat oleje, lesklý podkladový povrch je špatně Wink). Toto ředidlo je opět vinyl-akrylové, připomíná lepidlo Herkules a barva je pak polomatná. Dokonce i matným barvám Andrea dodá určitého lesku.

Agama – české barvy s řadou odstínů. Zatím jsem akrylovou verzi (na rozdíl od mých oblíbených lihovek) zkoušel jen málo. Ředím Okenou nebo Ironem, pracovat se s nimi dá slušně. Matné jsou matné.


Legenda fotografií:

Obr_01 - Akrylové barvy Andrea

Obr_02 - Akrylové barvy Lifecolor

Obr_03 - Akrylové barvy Vallejo

Obr_04 - Akrylové barvy Agama

Obr_05 - Chemie na ředění akrylových barev. Zleva doprava - ředidlo pro airbrush barvy Vallejo Airbrush Thinner Vallejo 71.361 - 60 ml vhodné i pro barvy Vallejo na štětec a barvy Andrea (raději kupte ekonomičtější balení 71.161 – 200 ml), ředidlo na barvy Lifecolor 250 ml, Okena vhodná pro ředění barev Vallejo a Agama.


avax-models.cz

Owl.cz

Profimodeller.com

Ukázky našich modelů

Příští briefingy

Počítadlo přístupů