Jak začít s figurkami – podkladové barvy

 


Autor článku: Daniel Ševčík
Datum napsání článku: duben 2021


Většina figurkářů používá jako první vrstvu syntetickou matnou barvu, na kterou nanášejí další vrstvy barev. Ta je důležité proto, aby se dobře vpíjely olejové barvy. Já však jako úplně první vrstvu použiji nástřik Gunze Surfacerem 1000 nebo 1200 a až pak syntetickou barvou. Figurkáři se Surfaceru často bojí, aby jim nezaléval detaily. Pokud se však stříká více tenkých vrstev, tak se detaily nezalévají, ale naopak se zvýrazní. Rovněž tak vyniknou nedokonalosti na povrchu nebo v místě přilepení různých částí, které můžeme opravit a přestříkáním Surfem opětovně sjednotit povrch, na kterém bude lépe držet syntetická základní barva. Někdy se doporučuje figurku odmastit např. líhem, před nástřikem první barvou. Pokud použijete jako první Surfacer, tak odmašťování nemusíte řešit.

Po proschnutí nastříkám podkladovou barvu. Jako podkladovou barvu je nutno použít barvu syntetickou, do které se pak budou dobře vpíjet oleje. Je nutné, aby barva byla matná a tvrdá, tedy, aby na figurce držela a neotírala se. Ideální jsou staré, dnes již nevyráběné barvy Humbrol Super Enamel. Ty jsou velmi tvrdé a jsou určeny přímo na stříkání (ale natírat štětcem se také dají). Pokud nemáte, použijte nové Humbrolky nebo Revelly.  Těmi figurku nastříkáme a necháme pořádně vyschnout, nejlépe alespoň 24 hodin. Dnešní Humroly sají více, než ty staré, takže pro komfortní práci s oleji je nutno do olejových barev přimíchat více lněného oleje. Pokud budete na základní barvu malovat rovnou oleji jako Michal Křepelka, použijte nástřik podobnou barvou, jako je uniforma a ze shora figurku přestříkejte ještě světlejším odstínem téže barvy. Tak se vám vytvoří náznak stínů a světel, což pomůže při dalším barvení. Syntetické barvy kromě originálních ředidel můžeme ředit běžnými ředidly S6001 na stříkání a S6006 při natírání štětcem.


Legenda fotografií:

Obr_01 - Syntetické barvy Humbrol. Ty s označením Super Enamel jsou ještě ty echt nejlepší na stříkání a podklad pod olejovky.

Obr_02 - Syntetické barvy Revell.


avax-models.cz

Owl.cz

Profimodeller.com

Ukázky našich modelů

Příští briefingy

Počítadlo přístupů