Jak začít s figurkami – výběr figurky

 


Autor článku: Daniel Ševčík

Datum napsání článku: duben 2021


Základem úspěchu je si koupit kvalitní figurku s výraznými drapériemi, která se dobře barví. Čím má figurka výraznější drapérie a detaily, tím se Vám bude lépe barvit a snáze dosáhnete uspokojivého výsledku. Výraznější detaily se lépe štětcem malují, pomáhají k lepšímu a snažšímu zvýraznění stínů a světel a figurka působí živěji.

Doporučuji spíše resinovou figurku figem jako jsou Bravo 6, Alpine Miniatures, Minisoldiers nebo české firmy Black Dog, SKP. Kvalitní resinové figurky mají totiž výrazně lepší detaily, než plastové figurky, hlavy i další díly jsou odlity v jednom celku, takže neřešíte začišťování spojů a tmelení je redukováno na nezbytné minimum. Resinové figurky také mají často výraznější výraz a živější tváře. Njelevnější nové a po postavení slušně vypadající resinové figurky začínají kolem 200,- Kč/kus. Velmi kvalitní figurky v měřítku 1:35 stojí většinou do 350,-Kč/ks. To odpovídá jednomu jednomotorovému letadlu v měřítku 1:72. Nicméně v rámci modelářských burz na soutěžích se dají pořídit i kolem 150,- Kč za kus. Dále lze bez obav použít i plastové, vyrobené v posledních letech. Z levnějších ale slušných lze doporučit firem Tamiya, Dragon, Masterbox nebo třeba Miniart. Ve většině krabiček najdeme sadu 4 různých plastikových figurek, počet dílů k sestavení přesahuje 50. Levnější se dají pořídit do 200,- Kč za krabičku, a většinou se vejdeme do 300,- Kč za krabičku 4 figurek. Ceny, které uvádím jsou obyvklé v době psaní tohoto článku.

Nejlépe je si figurky prohlédnout, ať nekupujete zajíce v pytli. Dá se na prodejně, ale i fotky postavených figurek na internetu mnohé napoví. Minimálně na začátku se vyhněte figurkám s nevýraznými detaily. Časem se naučíte techniku vytvoření neexistujícího detailu, která spočívá v tom, že malbou vytvoříte na figurce něco, co tam prostorově na povrhu není. Ale to už chce trošku cviku. Kde nejsou výrazné detaily, to se špatně barví a stínuje a parádní figurku z toho těžko uděláte. Na začátek doporučuji měřítka 1:35, 1:20, 1:24 a 1:16. Také bych doporučil spíše figurku, která má jednobarevné oblečení, než řešit složitý maskovací vzor. Na vyzkoušení práce na obličeji, barvení detailů, práci se stíny a světly to bohatě stačí. Takže vhodní jsou Němci ve Feld Grau, Rusové, Britové, Američané z druhé světové, apod.

V současné době se na trhu vyskytuje obrovské množství figurek, které pokrývají různé epochy od starověku, přes středověk až do současnosti. Nejvíce je asi zastoupeno období 2. světové války, což nikoho pravděpodobně nepřekvapí. Můžeme si vybrat z množství vojáků, ale i civilistů. Komu tento výber nestačí, může si postavut nějakého toho zombíka, Stalkera nebo jinou Sci-fi.Velmi se mi líbí středověcí rytíři, ale ti už podle mě vyžadují určité zkušenosti, zejména kvůli nutnosti znázorňování kovových povrchů.


Legenda fotografií:

Obr_01-06 - Špičkové resinové figurky 1:35 ruské firmy Bravo 6 (https://bravo6.diorama.ru/). Firma má v nabídce řadu figurek z období Vietnamské a druhé světové války. U figurek z Vietnamské války najdeme i řadu figurek ze známých filmů, jako jsou Četa a Zelené barety. Uvedené fotografie pocházejí z webu této firmy.

Obr_07-08 - Ukázka resinových figurek 1:35 ruské firmy Minisoldiers. Jedná se o figurku US Infantryman with Walkie-Talkie (ms-0018). I tyto figurky jsou velmi vysoké kvality s hezkými detaily a výraznými drapériemi.

Obr_09-10 - Dvojkit resinových figurek 1:35 české firmy CMK s názvem CZ Army KFOR. Výlisky jsou na resiny průměrné kvality, s méně výraznými drapériemi a některými chybějícími detaily. Na druhou stranu figurky znázorňují české vojáky z misí v bývalé Jugoslávii v maskáčích vz.95 a britskými balistickými vestami. Barevná kombinace je atraktivní a fakticky se jedná o nejlepší figurky ČS vojáků z Jugošky, protože jiné nejsou. Pohledný model se z toho postavit dá, což většině lidí stačí, navíc se jedná o připomenutí dobré práce našich vojáků.

Obr_11-14 - Ukázka resinových figurek 1:35 dnes již zaniklé firmy Verlinden, sehnat se dají akorát na modelářských burzách. Pro figurkáře představovaly průměrné modely, pro průměrného modeláře slušný základ. Nicméně špičkoví modeláři z některých z nich dokázali udělat špičkové figurky. Sety představovaly ve své době atraktivní ztvárnění v neotřelých situacích a pózách. Z většiny se dají postavit pohledné modely.

Obr_15-16 - Plastiková figurka 1:16 firmy Dragon. Set obsahuje i podstavec. Na první pohled pěkná figurka, jen číro bude třeba vylepšit. Pro začínajícího figurkáře je jistě atraktivní i cenou kolem 500,- Kč. Větší figurky se lépe malují, protože mají detaily větší. Dragon takovýchto figurek má v nabídce více, nejen z druhé světové.

Obr_17-18 - Plastiková figurka 1:16 firmy Tamiya. Ve stavebnici jsou i obtisky očí a medailí. Má hezké detaily, ale jsem zmlsán jejich bojovou technikou a díly této figurky nejdou úplně přesně k sobě a stavba si vyžádá určité množství tmelení a broušení. Druhá fotografie už ukazuje část dílů slepených. Stavba je poněkud pracnější, ale z této série figurek od Tamiye se dají postavit velmi hezké kousky. Výhodou této figurky a ostatních v této řadě je ještě nižší cena, než u Dragona.

Obr_18-21 - Set plastikových figurek z Vietnamské řady v měřítku 1:35 firmy Dragon. Sada obsahuje 4 figurky v uvěřitelných pózách. Na plastikové figurky má set solidní detaily. Obecně ze setů figurek firmy Dragon se dají postavit solidní figurky, které se často zasazují do diorámat. Za slušné peníze dostanete hezké figurky. Dragon má v nabídce velké množství setů z druhé světové války, Vietnamské války i  modernu.

Obr_22-24 - Set plastikových figurek z řady války v Pacifiku v měřítku 1:35 firmy Master Box. Kvalita je podobná, jako u firmy Dragon, hezké figurky z toho dostanete. Master Box se ve figurkách 1:35 zaměřuje na období Divokého západu, druhé světové války, kde má mj. řadu hezkých akčních setů z Pacifiku. Dále má v nabídce sety z Vietnamské války nebo konfliktů současné doby. Dále má v nabídce figurky z postapokalyptického světa a také v jiných měřítcích, než je 1:35.


avax-models.cz

Owl.cz

Profimodeller.com

Ukázky našich modelů

Příští briefingy

Počítadlo přístupů