Fighting soldiers from the sky

 


Autor modelu: Daniel Ševčík

Použitý model, výrobce, měřítko: Special Forces, ESCI, 1:72

Použité doplňky: balzová deska tloušťky 5mm na rámeček, balzový špalík 4x4 cm na kmen, čtyřžilový telefonní kabel, datový kabel mnohožilový podobný kabelu UTP cat 5e, epoxydový pryskyřice 1200/371, papír, pouštní červený písek (z nějakého hobbymarketu), biostelivo pro kocoury, foliáž Polák, statická tráva Noch, posyp Noch (lístečky na kmenu stromu), displerzní lepidlo, sekundové lepidlo, lihové mořidlo, toaletní papír, Sidolux, nitrolak, matný autolak ve spreji, Kabuki páska KPM Bratislava, větvička ze staré uschlé bonsaje, usušený vylouhovaný čaj

Kdy byl model postaven: prosinec 2008 - únor 2009


Popis stavby: Mezi klasické filmy o vietnamské válce patří i Zelené barety s Johnem Waynem v hlavní roli. Ústřední melodií filmu byla i píseň sgt. Barry Sadlera, která vedla v roce 1966 americkou hitparádu.

Ballad Of The Green Beret

Fighting soldiers from the sky,
Fearless men, Who jump and die.
Men who mean, Just what they say.
The brave men, Of the green beret

Silver wings upon their chest,
These are men, America's best.
One Hundred men Will test today,
But only three, Win the green beret.

Trained to live off natures land,
Trained in combat, hand to hand.
Men who fight by night and day,
Courage take, From the Green beret.

Silver wings Upon their chest,
These are men, America's best.
One hundred men will test today,
But only three win the green beret

Back at home a young wife waits,
Her green beret has met his fate.
he has died for those apress,
Leaving her this last request

Put silver wings On my son's chest,
Make him one of america's best.
He'll be a man He'll test one day.
Have him win, the Green beret.

Existují 2 varianty, co vlastně dioráma představuje. První je ta, že dioráma představuje 3 členy Klubu amerických turistů Vietnam, kteří jsou oděni do slušivých outdoorových oblečků s tygřím vzorem, na nohách mají džunglovky (asi). Poslední člen skupiny má praktický kloubouček se stejným kamo vzorem, který chrání proti slunci, ale je užitečný i v dešti, kterého je v dané oblasti dostatek. Podle kolegů z klubu jsem posledním ve skupině já, odhalili mě podle klobouku. Blonďák uprostřed je prý kolega Beze, identifikován podle přílby. Ve skutečnosti se jedná turistu, který nosí ochrannou přílbu, aby nedošlo k úrazu hlavy, což je vhodné zejména ve vysokohorském terénu. První ve skupině je elegantní frajer, který vypadá jako tvrďák díky své zelené baretce. Chlapci se vydali na výlet, protože na Vietnamu bylo skvělé to, že bylo pořád kam chodit. Mají s sebou lehkou výzbroj, protože se pohybují v oblasti, kde se vyskytují různá nebezpečná zvířata, např. opice - (Viet)congové. Někteří členové mají baťůžky se svačinou, náhradními fuseklemi, tričky, ten ve předu má jen nezbytné věci, ať se s tím nemusí tahat. Někdo má i nezbytnou placatku se slivovicí (nebo jiným vhodným mokem) na vrcholovou.

Druhá varianta se kloní k názoru, že se jedná o část skupiny speciálných sil známých spíše jako Zelené barety na pochodu vietnamskou džunglí. Časově to bude spadat do pozdější části konfliktu, protože první ve skupině má pod M-16 granátomet, což se používalo až později. Vojáci pravděpodobně jdou na nějakou mírovou misi, např. navštívit vesnici spřátelených kmenů. Na obličejích nemají maskovací barvy, takže nepřipravují akci, kdy mají zůstat maximálně skryti před nepřáteli. Uniformy jsou čisté, pouze boty jsou zasviněné od prachu a bláta, takže nestrávili několik dní pobytem mimo základnu. Postupují po pěšině k vesnici podél potoka nebo říčky, která občas nějakou zátočinou dosáhne až skoro k pěšině. Na břehu je tráva, která se v džungli vyskytuje pouze na volnějších prostranstvích. Z té vyrůstají lopuchy a nějaké křoví. Za cestičkou je několik druhů rostlin - kapradiny, kapraďovitá palma, jiný druh tropického křoví a křoví fíkusového typu. Vzhledem k tomu, že pěšina vede po břehu, není zde džungle tak hustá, hustější je až o pár metrů dále. Nad vojáky se tyčí mohutný strom, který byl před léty uštípnut bleskem, ale nyní už znovu raší a roste dál. Kromě prošlápnuté cestišky je pod rostlinami na zemi zetlené listí, kusy dřeva, atd.

Figurky jsou ze sady Special Forces od ESCI, která je dnes přebalována Italeri a Revellem. Figurky jsou tradičně z gumového skroro neupravitelného plastiku, takže jsou na nich patrné otřepy. Daní za technologii výroby jsou také zalitá místa, kde by normálně byl prázdný prostor. Co se dá dělat, pokud vím, tak nějakou větší sadu dělá jen Pegasus, ale to jsou klasičtí mariňáci (tuto sadu mám také). V rámci možností jsem se snažil otřepy ořezat skalpelem Excel. Figurku jsem Tack-Item přilepil na špejli, nastříkat Surfacerem a maloval akryly Lifecolor a Valejo. Na popud kolegů z klubu od kterých na briefingu, na který jsem to donesl, zaznívalo, že nemají oči, jsem prvnímu Baretu oči a ústa naznačil. U zbývajících dvou už ne, jednak by se mi to značně špatně po přilepení do diorámy malovalo a za druhé mají plošší ksichty, takže bych nemohl využít přirozených partií jejich obličejů. Vytváření krajiny a rostlin se věnovat nebudu, postup jsem popsal v samostatném článku.


avax-models.cz

Owl.cz

Profimodeller.com

Ukázky našich modelů

Příští briefingy

Počítadlo přístupů