Jak rychle a levně přepravovat velké množství modelů - metoda "Hore bruchom"

 


Autor článku: Daniel Ševčík

Autor fotografií: Daniel Ševčík

Použité propriety: Tack-It, vhodné krabice (např. od kuřat), gumicuk (není nezbytně nutný)


Kdo někdy potřeboval přepravit velké množství modelů, zjistil, že zejména u křehkých letadel to není žádná sranda. Je nutno šetřit s místem, aby zabíraly co nejmenší místo v autě. Zároveň je nutno zajistit, aby nám necestovaly po přepravní krabici a rovněž, aby byly chráněny před nárazy.

Dříve jsem modely přepravoval v krabicích, kde byly fixovány molitanem, ale při velkém množství je tato metoda značně neefektivní. Trošku jsem zapřemýšlel a vymyslel systém, který je levný, rychlý a zdá se, že i efektivní. Použil jsem ho k přepravě více než 70-ti modelů převážně v měřítku 1:72.

Potřebujeme k tomu toto (platí pro měřítko 1:72, 1:144,..., pro jiná bude nutno krabice upravit):

krabice od mražených kuřat
lepící gumu Tack-It
gumicuky

Letadla:
s tack-it na letadleLetadla nelepíme Tack-Item za podvozek, ale otočíme ho podvozkem nahoru (odtud název metody Smile) a podíváme se, kterými třemi body se dotýká podložky. Na tyto body nalepíme 3 malé hrudky Tack-Itu. Pokud by nám překážel nějaký výstupek na povrchu modelu (např. anténa), uděláme hrudky větší, aby se anténa nedotýkala krabice. Model těmito třemi hrudkami přilepíme dovnitř krabice. Většinou se stane to, že druhé křídlo je ve vzduchu a je možno pod něj zasunout křídlo dalšího letounu. Na model trochu zatlačíme, aby se Tack-It lépe přilepil. Viz. obr. MiG-21.

Bojová technika:
Pokud je bojovka přilepena na podstavci, lepíme Tack-Item tento podstavec ke spodku krabice. Pokud je model samostatně, dáme do spodku modelu 2-3 špalíčky Tack-Itu vyšší, než je světlá výška modelu a zase zatlačíme, ať se chytne. Pod je na modelu moc pigmentu, tak by se Tack-It pouze špinil a nedržel. V tom případě je nutno protáhnout 2 kousky špejle mezi pásy, koly a spodkem vany a tyto špejle zamáčkneme do 2 hrudek Tack-Itu (1 špejle = 2 hrudky na jejích koncích), které jsou na spodku přepravní krabice. Provádíme vepředu i vzadu. Špejle můžeme ještě zafixovat horní vrstvou Tack-Itu.

Vždy před zavřením krabice je nutno vizuálně zkontrolovat, zda něco nepřesahuje přes horní okraj, jinak to při zavření zlomíme (jak se mi podařilo u jedné podvozkové nohy Thuda). Pokud přesahuje, nutno korigovat Tack-Item příslušný model - přidat nebo ubrat na některé hrudce.

s umisteni modelu v krabiciVýhodou této metody je cena (na cca 70 modelů 1:72 byla spotřebována necelá 2 balení Tack-Itu (takže ani ne 90,- Kč), je udržován fixní rozestup mezi modely, u letadel se šetří místo v krabicích (na obr je 11 modelů v měřítku 1:72, včetně relativně velkého Phantomu nebo Thunderchiefu, na oněch 70 modelů bylo spotřebováno 5 krabic od kuřat), nejsou namáhána křehčí místa modelu (typicky podvozek). Tack-It je pružný, takže absorbuje vibrace při jízdě (cca 2km jízdu po rovině, do kopce, z kopce i po rozbitých  tzv. "kočičích hlavách" přežily všechny zmíněné modely bez úhony. Tack-It na modelu nezanechává stopy (pokud ano, stačí příslušné místo "přešulat" kuličkou Tack-Itu, na kterou se nalepí jeho případné zbytky z modelu).

Malý zlepšovák na závěr. 3 krabice od kuřat lze obtočit 2 m gumicukem (nahoře do X dole to je rovnoběžné. Takže se nám nestane, aby horní krabice při brzdění sjely, krabice neujíždějí při uchopení zespodu a následném přenášení a také se dají krabice uchopit za horní kříž (akorát to trochu pruží).

avax-models.cz

Owl.cz

Profimodeller.com

Ukázky našich modelů

Příští briefingy

Počítadlo přístupů