Jak na palmu bez napalmu

 


Autor článku: Daniel Ševčík

Použité doplňky: Tenčí lesklý fotopapír, dráty, novinový, příp. toaletní papír, disperzní lepidlo, dvousložkový tmel, statická tráva, sekundové lepidlo, barvy a nástoje - ostrý skalpel, pinzeta, štětce, počítač, tiskárna (nebo vybavený kolega)


sobr 01Když jsem stavěl svůj první model talošského vehiklu v 72 (a zatím poslední), rozhodnul jsem se ho dát do diorámy, ve které by se nacházela palma. Palmy považuji za typický africký strom a už v té době jsem tušil, že tyto stromky využiji v budoucích diorámách z Afriky, pacifiku a především NAMu více, než tuzemské smrky nebo břízky. S výrobou palem jsem měl již dřívější zkušenosti, ale pořád mě neuspokojovalo provedení listů. Až kolega Lopuch mě inspiroval, když někde na netu našel postup, ve kterém autor dělá listy palem z igelitu, který drží tvar díky drátu. Tento postup jsem se rozhodnul vyzkoušet a případně vylepšit. V té době vyšla v Modeláři minirecenze na laserem vyřezávanou flóru Kamizukuri. Nápad super, ale v blbém měřítku (v 72 to teď dělají Poláci), ale cena není pravda nejnižší.

Výrobu jsem začal kmenem. Palmy v Africe mají kmen vroubkovaný, protože větve jsousobr 06 osekávány a v místě, kde je kmen oseknut zůstane jeho pahýlek. Dosud jsem nepřišel na to, jak danou strukturu vyřešit, tak jsem použil klasickou metodu, díky které kmen vypadá, jako kokosová palma někde z Pacifiku. Doma jsem našel kabel podobný UTP kabelům od počítačů, ale s více žilami (díky bratranče), ze kterého jsem několik žil ucvaknul a stočil kolem sebe a ohnul do tvaru mírně ohnutého kmene. Na to jsem začal nanášet cca 1 cm široké proužky nedeficitního toaletního papíru, který jsem napouštěl disperzním lepidlem,sobr 09 aby přilnuly i na bužírku kabelů. Na tuto hajlzpapírovou vrstvu jsem podobným způsobem přilepoval proužky z okraje novin a také přetíral disperzním lepidlem. Proužky jsem postupně navíjel od vrchu ke spodu, takže tvoří mírnou spirálu a struktura tak odpovídá spíše pacifickým palmám. Nostalgicky jsem zavzpomínal na dobu minulou a na propagandistické plátky velikostí Rudého práva, které by poskytovaly nádherně dlouhé proužky materiálu a tím prokázaly svůj užitek. Kmen jsem po té nechal proschnout, takže získal tvar a tuhost.

Mezi tím jsem vyrobil listy. Na internetu jsem hledal vhodnou předlohu pro listy a nasobr 08 webu http://www.tasca-modellismo.com/english/item4.html jsem našel pěkné stažitelné předlohy palmových větví Kamizukuri vhodné pro tisk na inkoustové tiskárně. Jejich nasázení do formátu A4 bylo otázkou chvilky, ještě jsem v grafickém editorusobr 07 udělal některé listy zelené a jiné hnědé - suché. Po vytištění jsem vystříhal 10-ti listé obdélníky a ty nalepil Tamyia páskou na řezací podložku. Po té jsem větev po větvi vyřezával skalpelem Excel. Jedna větev trvá cca 15 minut, při troše šikovnosti se daří udělat časy kolem 10 minut na list. Pro palmu jsem plánoval cca 25 kousků. výsledek byl velmi realistický, ale docela náročný na spotřebu nožů od Excelu (používal jsem ty s ostřejšísobr 10 špiškou, která se ráda odlamovala do kopru). Do středů vyřezaných listů jsem nalepil sekunďákem drátky na jedné straně delší než list, abych měl jednak vytvořené řapíky a zároveň dostal nosný prvek listu, který se dá použít zároveň na tvarování listu. V reálu listy nejsou nikdy rovné. Tyto listy jsem přestříkal zelenou a hnědožlutou (živé a suché listy) a drátky spolu s čárou ve středu na opačné straně jsem nabarvil jiným odstínem. Okraje některých listů jsem přestříkal hnědou, jako náznak usychání. Kdo chce ušetřit čas, nemusí listy jednotlivých větví obřezávat do špičky jako já, ale jen oddělit říznutím a celou větev obřezat.

Po té jsem dotvořil kmen. Vršek jsem udělal z dvousložkového Tamyia tmelu a než tmel sobr 03uschnul, přilepil jsem do něj sekunďákem listy. Opět sobr 04jsem vše nechal proschnout. pak je možno listy natvarovat, ohnout a uschlé nechat pěkně viset. Po té jsem vršek natřel disperzním lepidlem a posypal statickou trávou, protože skutečné palmy v místě, kde listy rostou z kmenu mají velice složitou strukturu. Kmen jsem natřel barvou a vršek přestříkal. Pacifické palmy by měly mít kmen více šedý, ale já ho udělal spíše do hněda, jako v Africe.

Na Modelfóru byly ohlasy na palmu velice příznivé. Doufám, že můj návod bude někomu k užitku. Domnívám se, že výsledek stojí za to, ale nepodoručuji si moc hrát s jednotlivýmí listy psychicky labilním jednincům, je to jebačka pro otrlé vyrovnané borce, kteří se nezastaví před výzvami.

sobr 06sobr 05sobr 12

avax-models.cz

Owl.cz

Profimodeller.com

Ukázky našich modelů

Příští briefingy

Počítadlo přístupů