Bílý kámen

 


Autor příspěvku: Milan Matušek


Poslední dubnovou sobotu 28.4.2012 proběhla ve výcvikovém prostoru Libavá akce Bílý kámen, jenž je pojmenována podle jednoho z míst opředeného pověstí. Podstatou akce je otevření VVP pro širokou veřejnost, která má možnost prohlédnout si pěšky nebo na kole některá zákoutí Oderských vrchů, která jsou jinak po celý rok veřejnosti nepřístupná.

Zúčastnil jsem se na kole s bráchou. Autem jsme dojeli do Města Libavá. Odtud již na kole po trase Smilov - Smilov žel. st. - Velká Střelná – Strážisko - Bílý kámen – Varhošť - pramen Odry – Kozlov - Zelený Kříž - Nová Ves nad Odrou - Velká Střelná - Pozorovatelna a přes Smilov zpátky do Města Libavá. Najeli jsme přibližně 36 km. Míst k občerstvení bylo poměrně dost a v horkém dni přišly vhod. V kostele ve Městě Libavá jsme si ještě prohlédli výstavu historických pohlednic, ale i to co dokáže udělat z bezpochyby bohatě zdobeného kostela 40 let vlády mrzké lůzy. Příroda je ve VVP díky nepřístupnosti poměrně zachovalá, pozůstatky původního německého osídlení jsou patrné dodnes. Na místě obce Varhošť jsou k vidění nejenom základy domů, ale některé místa jsou doplněna i zvětšenými fotkami, které zobrazují stavení obce před vysídlením. Jiné obce – Velká Střelná nebo Nová Ves mají alespoň památníček připomínající původní obyvatele.

Tomu, kdo se chce projet nebo projít netradičními místy, můžu  akci Bílý kámen vřele doporučit. Příští se má konat 1.9.2012. Kontakt: http://www.akcebilykamen.cz.

Pro vstup do fotogalerie klikněte na fotečku.


galery

avax-models.cz

Owl.cz

Profimodeller.com

Ukázky našich modelů

Příští briefingy

Počítadlo přístupů