Panther G, tedy Pz. Kpfw. V Ausf. G Panther

 


Autor modelu: Kamil Janyška "panceřník Fusač"

Použitý model, výrobce, měřítko: panther Ausf. G, Heng-Long, 1:16

Použité doplňky: tažná lana, podkladky pod hever, kbelík, síťovina, panty, antény, vnitřní odhlučnění motor. prostoru a spousty dalšího – vše vlastní výroba, materiál – vše co se dá zpracovat a dnes se dá povětšinou vše

Kdy byl model postaven: prosinec 2019, ( v období vánočních svátků )


Popis stavby:

Něco z historie:

Model je věrnou kopií středního německého tanku Panther verze G z 2. světové války. Vyvinut byl v rekordním čase 9 měsíců, do výroby šel v březnu1944 a ta byla ukončena v dubnu 1945, celkem bylo vyrobeno 2961 kusů. Díky „horké vývojové jehle“ měl řadu nedořešených problémů, přesto byl považován za jeden z nejlepších středních tanků 2 sv. války

K modelu:

Model je v měřítku 1:16 a jeho rozměr v oblasti realističnosti a propracovanosti detailů u RC modelů je na vysoké úrovni. Celý vnitřek tanku (střeva, která ho oživují) je posazen do spodní vany. Kanon je pohyblivý a vybavený airsoftovým systémem střelby. Municí jsou standardní airsoft. kuličky. Razance střelby je značná, kanon s přesností bezproblémově střílí na 20m vzdálenost. Tank je vybaven 2.4 GHz řídící jednotkou RX-18, zvukovým modulem a generátorem kouře (realistická simulace zvuku motoru a střelby, kouře z výfuků a při střelbě z kanónu celkovým cuknutím jako u skutečného tanku). O pohyb modelu se starají dva silné elektromotory (8500 ot./min), výkon přenáší kovové převodovky s převodovým poměrem 1/4 na hnací, napínací a odpružená pojezdová kola, tank se pohybuje na kvalitních plastových pásech z ABS a výsledkem jsou impozantní jízdní vlastnosti po jakémkoli povrchu vč. terénu. RC vysílač funguje proporcionálně, rychlost jízdy modelu lze plynule řídit. Kromě možností dopředu, dozadu, vlevo, vpravo ve všech směrech má typickou tankovou vychytávku, dokáže se bleskově otočit na místě protiběžným pohybem pásů.

Úpravy tanku spočívaly v zpřístupnění většiny poklopů a průlezů. Díky tomu se musela velká část vnitřního prostou upravovat ve svých šroubových spojích, značnou přestavbu zaznamenala elektronika, vč. spínacích prvků, průlezy a poklopy korby musely být opatřeny lemy pro dosednutí vč. skrytých magnet. zámků. Totéž platí pro věž. Povrchová úprava je zpracovávaná v našem klubu již notoricky známým postupem, tmelení, broušení, stříkání. Jen to stříkání, to je problém, protože jde o velké plochy což airbrushové pistoli moc nevoní. Naštěstí bohaté zkušenosti z autolakýrničiny se zúročily, takže to zvládla velká profi. A na patinování už ta malá bohatě stačí. Patinou jsem ho posadil, že si něčím prošel, něco vydržel a dokonce měl to štěstí a dost přežil. Další doplňky, jako muniční bedny s municí, kanystry a jiné si postupně vyrábím, takže ještě se dovybaví.

Vrátil jsem se k téhle funkční modelařině po skoro 40 létech a je to vlastně můj první kousek, tak snad ty další budou ještě lepší. Ty obrněnce jsem měl vždy rád a vzhlížel k nim s úctou a respektem, jak ty historické tak i ty moderní, jen před těmi 40 léty stavba takových funkčních maket byla většinou nereálná. Znamenalo to mít doma malou nástrojárnu nebo zapáleného tatínka někde v ní. A to nebylo!!


avax-models.cz

Owl.cz

Profimodeller.com

Ukázky našich modelů

Příští briefingy

Počítadlo přístupů