´70 DODGE Challenger T/A

 


Autor modelu: Michael Mašík

Použitý model, výrobce, měřítko: ´70 DODGE Challenger T/A, Revell, 1:24

Použité doplňky: žádné

Kdy byl model postaven:


Popis stavby: Dodge Charger je sportovní kupé vyráběné americkou automobilkou Dodge v letech 1970. Patří mezi nejtypičtější zástupce kategorie muscle cars. Tento model byl vybaven motorem 340 Six Pack at 290 bhp (216,3 kW). Jednalo se o speciální edici Chargeru homologovanou pro závod Trans America.

Ze stavebnice firmy Revell lze postavit dvě verze automobilu a to tovární, nebo tzv. custom upravenou verzi. Máme na výběr ze dvou předních kapot motoru, dvou druhů zadního spoileru a obtisků.

Já jsem zvolil tovární verzi. Stavebnice již není žádnou novinkou firmy. Výlisky však lícují bez větších nepřesností. Malý problém byl s pochromovanými díly kde je špatně řešeno uchycení v rámečku. Při odstraňování se nevyhneme poškození chromového povrchu. Tato místa jsem po opatrném obroušení natřel stříbrnou (90 Revell). Karoserii jsem stříkal sprejem 1628 orange (Testors) v několika vrstvách, po každé vrstvě jsem povrch přeleštil. Barva Testors nevytvoří tak pevnou vrstvu jako auto laky proto jsem musel dávat velký pozor abych při leštění povrchu, nepoškodil předchozí vrstvy. Problém vznikal hlavně na ostrých hranách karoserie. Další díly jako motor a sedačky jsem natíral štětcem. Velmi mi pomohla sada barev Testors určená pro modely aut, která obsahuje autentické odstíny, jako červená Chrysler engine red, Stop light red, Trn sign amber a další. Jelikož jsem neměl k dispozici stříkací pistoli, rozhodl jsem se nastříkat chromové lišty okolo oken a lemování karoserie také barvou ve spreji. Byla to pracná záležitost jelikož jsem musel karoserii celkově zamaskovat. Začal jsem nařezáním tenkých proužků cca. 1mm z maskovací pásky. Ty jsem poté lepil kolem oken. Takto tenké pásky lze tvarovat kolem oblouků a zakřivení.

Poté jsem vymaskoval zbylou plochu a nastříkal. Po důkladném zaschnutí a odmaskování jsem přechod jemně obrousil brusným papírem zrnitosti 2000 pod vodou. Před kompletací jsem ještě přeleštil všechny čiré díly pastou Compound Finish (Tamiya), kterou jsem také leštil celou karoserii. Na motoru jsem poprvé vyzkoušel znázornění kabelů, které jsem vytvořil z gumových vláken natřených akrylátovou černou barvou.

Model se umístil na E-day v roce 2008 na prvním místě v kategorii L4 Hobby - automobily ostatní.


avax-models.cz

Owl.cz

Profimodeller.com

Ukázky našich modelů

Příští briefingy

Počítadlo přístupů