Thud z Vietnamu

 


Autor modelu: Daniel Ševčík

Použitý model, výrobce, měřítko: F-105D Thunderchief, Hasegawa, 1:72

Použité doplňky: puma Mk.84 z výzbrojního setu Hasegawa

Kdy byl model postaven: 90. léta 20. století


Popis stavby: Model jsem zakoupil buď v opavském Mladém techniku na Pekařské ulici, nebo během svých vysokoškolských studií někdy v 90. letech v ostravské pobočce MPM, která tehdy sídlila na Sokolské třídě. Přesně to nevím, s jistým časovým odstupem jsem si koupil Thudy 2 a druhý byl jistě z MPM. Už tehdy jsem se zajímal o válku ve Vietnamu a tak jeden z tažných koní US Air Force nesměl ve sbírce chybět. Pár let po roce 1989 takové modely měly stále vůni něčeho dříve nedostupného a tajemného.

Model údajně představuje verzi B, místo vietnamské D, ale tehdy jsem to neřešil a podkladů moc nebylo. Monogram byl nedostupný a další na další na výběr nebyl. Model sám o sobě je jednoduchý na sestavení se spoustou detailů zjednodušených a obsahuje dvě obtiskové varianty. Jedním je Vietnamský stroj označený "Memphis Belle II" a druhý stroj ANG. Vybral jsem si vietnamskou "Krásku".

Vybavení kokpitu představuje obtisk palubní desky a vcelku podařená figurka pilota na méně podařené sedačce. Vstupními otvory vzduchu je vidět do podvozkových šachet, které jsou totálně holé. Povrch sám o sobě je sice ryt pozitivně, ale přijatelně jemně. Tehdy se nějaké přerývání nějak neřešilo. Z podvěsné výzbroje jsem nechal 2 nádrže pod křídla a 2 x raketu AGM-12 Bullpup. Místo podtrupové nádrže jsem přilepil pumu Mk.84 z výzbrojní sady Hasegawa. Stroj byl asi poslán zaútočit na nějaký větší nebo kvalitněji postavený objekt. Smile

Kamufláž jsem prováděl štětcem, ježto stříkací pistole a kompresor byly doménami majetnějších jedinců nebo celých klubů, než byl prostý studentík. Maloval jsem barvami Humbrol z generace, když ještě voněly. Letos (prosinec 2013) jsem otevřel světle šedou, která stále pěkně voní a po rozmíchání sedliny je stále použitelná i po skoro 20-ti letech. Přirozená vietnamská patina vznikla nedokonalým nanášením barvy štětcem a olétání jsem provedl stříbrnou lihovou Agamou. Povrch byl následně přetřen matným lakem Aeromaster.

Jak jsem psal výše, ještě jeden hasegawí Thud je v kitníku, ale po pořízení obou kousků od Trumpeteru se šance na jeho postavení mnou limitně blíží nule. Smile


avax-models.cz

Owl.cz

Profimodeller.com

Ukázky našich modelů

Příští briefingy

Počítadlo přístupů