Mariňácký CH-34

 


Autor modelu: Daniel Ševčík

Použitý model, výrobce, měřítko: Sikorky CH-34 Choctaw, Italeri, 1:72

Použité doplňky: figurky pilotů a doorgunnera

Kdy byl model postaven: 90. léta


Popis stavby: Jeden z mých nemnohých modelů vrtulníků z období Vietnamské války představuje tažného koně USMC, tedy CH-34 z počátečního období konfliktu, než byly tyto stroje nahrazeny CH-46 Sea Knight.

Model vyrábí firma Italeri a to v dostačující kvalitě. Povrchové rytí je negativní, kokpit je pěkně vybaven, v nákladním prostoru najdeme sedačky. Pěkně jsou znázorněny i hlavy rotorů. Ve stavebnici je několik možných kamuflážních schémat, z nichž pro mě nejatraktivnější je stroj USMC nasazený ve Vietnamu v roce 1962. Na tento konkrétní stroj existuje fotografie, na které přistává v rýžovém poli. Atraktivní je rovněž francouzský stroj z Alžíru vyzbrojený 20 mm kanónem.

Osobně mám rád, když je ve stavebnici i posádka. Piloty jsem vzal z UH-1H od Hasegawy, doorgunner z půlpalcáku je ze sady pozemního personálu od ESCI. Pokud si dobře vzpomínám, tak jsem při stavbě nenarazil na záludnosti s výjimkou toho, že jsem špatně zalepil výfuky na přídi a při další manipulaci je zatlačil dovnitř. Toto jsem musel opravit, ovšem jednalo se o problém mezi modelem a židlí.

Model byl opět barven štětcem barvami Humbrol. Malování nekryvé žluté na zelený povrch se neukázalo jako šťastný nápad, jak je patrné z fotografií. Lakoval jsem lakem Bistrol, o kterém si myslím, že se dnes jmenuje Sidolux. Minimálně použití je stejné, voní stejně i oba se chovají stejně.

Pohrával jsem si s myšlenkou zasadit tento model do diorámy, kterou bych vytvořil podle oné fotografie, ale nakonec jsem myšlenku pro větší prostorovou náročnost opustil.


avax-models.cz

Owl.cz

Profimodeller.com

Ukázky našich modelů

Příští briefingy

Počítadlo přístupů