Spitfire Mk.Vb, František Peřina

Výrobce, měřítko: Spitfire Mk.Vb, Tamiya, 1:48

Autor modelu: Milan Matušek

Použité doplňky:

Eduard 648178 kola
Eduard 49256 lepty
Eduard EX052 masky
Quickboost 48082 výfuky
Quickboost 48580 zaměřovač
Quickboost 48355 ovládací plochy
LDecals 48003 obtisky
Master AM48003 hlavně kanonů
Rob Taurus 48042 vacu kabinka

Kdy byl model postaven: polovina března 2019 – konec června 2020


Popis stavby:

Nejdříve jsem model onýtoval podle výkresu staženého z internetu, ale hlavně podle fotek. Sestavitelnost je výborná. Bohužel jsem špatně slepil pravou polovinu křídla, což se projevilo v závěru po přilepení podvozkových noh. Kromě leptů jsem do kabiny doplnil množství potrubí z drátků a plast. nití. Dvířka kabiny jsem vyrobil celé znovu a překryt kabiny jsem poskládal z několika částí. Přední štítek s pancéřovým sklem je ze stavebnice, pouze jsem ztenčil hranu, odsuvný díl jsem vytáhl z folie podle dílu ze stavebnice a prosklená část trupu za kabinou je od Rob Taurus. Do trupu za kabinou jsem pro jistotu dolepil i radiostanici, ale nakonec není vidět.

Kamufláž je nastříkána barvami Gunze, má premiéra. Jako lesklý lak jsem použil Sidolux, jako matný Microscale a jako tvrdý mat směs matné báze Tamiya a Sidoluxu. Obtisky jsou kombinací LDecals a Propagteam. Obtisky LDecals jsem upravil, obsahují označení DU o G, odříznutím části písmena G jsem získal potřebné C. Obtisky několikrát zalakovány a přebroušeny. Na popisky jsem si měl raději koupit Wet transfery od HGW, nemusel bych se trápit se zabrušováním. Patina olejovými barvami, napuštění spár, nýtů, detailů, rozmývání teček atd. Zaprášení olejovými barvami a pistolí, ušpinění spodních ploch olejové barvy a pistolí. Odřeniny vytvořeny štětcem směsí olejové barvy a emailu. Anténa IFF z rybářského vlasce.

Něco málo o předloze:
Supermarine Spitfire Mk.Vb AD 572
- vyroben v bloku čísel AD535-AD584 firmou Vickers-Armstrong Built v třetí objednávce na základě kontraktu č. B981687/39/C.23(C)
-převzat 312. čs. perutí jako nový 31.10.1941 od 37. Maintenance Unit.
- 3.6.1942 nárokován sestřel a poškození FW-190 nad Cherbourgem F/O Peřinou
- 23.6.1942 nouzové přistání F/O Peřiny v Bold Headu z důvodu nezajištění podvozku, nezaviněno palbou nepřítele (ve stejný den, kdy padl velitel křídla Alois Vašátko)
- po opravě sloužil u 303., 315., 19., 501. a 485. peruti
- následně předán 61.OTU, odepsán po havárii při hloubkovém letu 16.1.1945 poblíž Loggerheadsu
(zdroj Na nebi hrdého Albionu 3.díl, Jiří Rajlich, str. 676)


avax-models.cz

Owl.cz

Profimodeller.com

Ukázky našich modelů

Příští briefingy

Počítadlo přístupů