Ostravský tank

T-34 věž. č. 51 poškozený 30. 4. 1945 v Ostravě


Autor článku: Pavel Bezecný


30. 4. 1945 ve večerních hodinách dorazil k Říšskému mostu (dobově Reichsbricke, dnes most Miloše Sýkory) přes řeku Ostravici jako první tank Nikolaje Ivasjuka, výr. číslo 4120735, věž. č. 051 a za ním tank Bedřicha Opočenského. Po krátké domluvě (Ivasjuk ukázal - jedu, Opočenský – beru na vědomí, budu tě krýt)*, vyrazil tank 051 přes most. Most zůstal stát, ale na druhém břehu stroj inkasoval tři zásahy panzerfaustem, jeden do věže, dva do motorového prostoru. Tank setrvačností narazil do protilehlého domu a poškodil si hlaveň kanonu.** V tanku zahynul rtn. Ahepjuk a velitel rtn. Ivasjuk byl těžce raněn.

Podle jedné verze most zůstal stát zásluhou odbojáře Miloše Sýkory, který měl přerušit vedení k náložím umístěných pod mostem, údajně byl domluven s posádkou, že po přerušení vedení dá znamení pomocí světlice. Během této akce M. Sýkora padl.

Podle vzpomínek řidiče Alexandra Hrocha, ale o akci Miloše Sýkory členové posádky nic nevěděli a most zůstal podle něj stát proto, že Němci nikdy nevyhazovali most s prvním tankem, ale nechali jich několik přejet a potom je odřízli a zlikvidovali.***

Tank po opravě dominoval smutečnímu aktu při pohřbu Ivana Ahepjuka.

Posádku tvořili:

velitel rtn. Nikolaj Ivasjuk - raněn
radista rtn. Ivan Ahepjuk - zahynul
střelec voj. Josef Vaněk – raněn
řidič svob. Alexandr Hroch - raněn

Tank byl později opraven a využit jako památník 1. Československé samostatné tankové brigády, nějaký čas byl umístěn za budovou nové radnice, v současné době je umístěn naproti Sýkorova mostu, v místech kde dřív stál blok domů, ve kterém byli ukryti němečtí vojáci bránící přístup k mostu.

V nedávné minulosti musel tank čelit i snahám o jeho odstranění, prozatím však zůstává důstojnou připomínkou hrdinství příslušníků 1.Československé samostatné tankové brigády.

Veteráni bojů o Ostravu, kteří jsou ještě dnes mezi námi, vzpomínají každoročně v den výročí osvobození Ostravy, na tomto místě na své padlé kamarády.

Doufejme že stroj, který má za sebou tři zásahy panzerfaustem odolá i tlaku reálného kapitalismu a nestane se v budoucnu ozdobou zahrady nějakého "úspěšného podnikatele" nebo nebude přetaven na mírovou ocel.

* vzpomínky B. Opočenského, dok. film "TANKISTI" ČT Ostrava
 (krycí palbou tanku B. Opočenského byl průstřelem poškozen jeden z mostních oblouků)

** z vyprávění B. Opočenského při oslavách osvobození Ostravy, duben 2010

*** vzpomínky A. Hrocha , dok. film "TANKISTI" ČT Ostrava


 Fotografie:

sobr 01sobr 02sobr 00sobr 03sobr 04sobr 05sobr 06sobr 07sobr 08sobr 09sobr 10sobr 11sobr 12

 

avax-models.cz

Owl.cz

Profimodeller.com

Ukázky našich modelů

Příští briefingy

Počítadlo přístupů