Hradecký MiG-21 US

Nehoda MiGu-21 US u Hradce nad Moravicí 12.7.1983


Autor článku: Pavel Bezecný

Použité prameny:
http://fpage.sweb.cz/havarie.htm
http://www.valka.cz/clanek_11358.html
http://www.afterburner.cz/nehody.html
Svědectví hradeckého občana p. Hamroziho, zprostředkované Danielem Ševčíkem.


Dne 12.7.1983 došlo blízko města Hradec nad Moravicí k letecké nehodě, při níž zahynuli oba piloti. Na místě neštěstí je pomníček, který celou událost připomíná.

Letoun MiG-21US výrobního čísla 1032, který byl dodán 11/1968 k 8.slp v Mošnově, byl ztracen dne 12.7.1983 v důsledku nesprávného postupu let. posádky.

Hlášení uvádí toto:
12.7.1983 - katastrofa MiG-21US, příčina nehody - TP-kritický úhel náběhu-pád, místo nehody - 1,5km SV Hradec nad Moravicí, OP (okr. Opava)

Při nehodě zahynuli piloti por.Vojtěch Valášek a kpt. Jaroslav Krafka.

V publikaci Mig 21, 2.díl, jejíž autorem je Miroslav Irra, vydanou nakladatelstvím Jakab se k události uvádí toto: Druhý vývozní let por. Valáška na vyhledávání a zteč nízkoletícího cíle. Při navádění došlo k chybě ŘL, zaměnil cíl a stíhač. Posádce předal chybné údaje. Poté se dráhy cíle a stíhače překřížily s převýšením 1200 m, ŘL ohlásil cíl pod stíhačem, ale ten už zprávu nepotvrdil, zrychlil točení a prudce snížil rychlost na 337 km/h se souběžným klesáním, Překročil max. přípustný úhel náběhu, čímž letoun přešel do pádu a narazil do země. Osádka se nekatapultovala.

Významné svědectví k celé události přináší hradecký občan a letecký nadšenec p. Hamrozi, který byl přímým svědkem události. Nedávno se potkal s našim členem Danielem Ševčíkem a v průběhu rozhovoru zavzpomínal i na tuto údálost (interpretováno Danielem Ševčíkem):

Bylo brzké dopoledne, kolem 9. hodin a 2 MiGy-21 letěly nízko, odhadem tak 100-150m nad Hradcem nad Moravicí směrem k místu neštěstí, ze kterého za chvíli začal stoupat kouř. Pan Hamrozi tam běžel (událost se odehrála cca 2 km od jeho domu) a byl jedním ze dvou prvních lidí na místě neštěstí. Druhým byl jeden traktorista z blízké obce Branka (tehdy součást Hradce nad Moravicí, dnes Branka u Opavy). Dvoumístný MiG-21US byl na zemi rozbit na několik větších kusů, měl oddělený ocas. Jeden pilot byl v kabině, druhý se stačil katapultovat a byl přikurtovaný na sedačce v poli. Tento pilot neměl jednu nohu. Oba již nejevili známky života. Nad místem neštěstí kroužil druhý stroj. Za chvíli přijeli hasiči, Veřejná bezpečnost a také přiletěl vrtulník Mi-8 z Mošnova. Po tom přijeli také vojáci. Armáda prostor uzavřela a civilisty vykázala mimo něj.

Pan Hamrozi se domnívá, že mohlo dojít ke ztrátě vztlaku vlivem výtokových plynů vedoucího letadla a vzhledem k nízké výšce se posádce nepodařilo stroj vyrovnat. Kdyby problémy nastaly o kus dál, nemusela by událost dopadnout tak tragicky, protože kousek dál ve směru letu začíná údolí a piloti by měli větší výšku nad zemí.

Danielovi Ševčíkovi bylo v té době 6 let a také si na událost pamatuje:

Ráno přes Hradec projelo několik houkajících hasičských vozů a také vozy tehdejší Veřejné bezpečnosti. Po Hradci se začaly šířit informace o leteckém neštěstí. Později po nehodě byly trosky letadla přes Hradec odváženy na armádních náklaďácích.     

Tragédii dnes připomíná malý pomníček v místech kde stroj dopadl.
Toto místo se nachází na okraji pole mezi Chvalíkovicemi a Hradcem nad Moravicí (okres Opava).

spomniceksdetail migu

30.9.2010 byla doplněna díky neznámému zdroji, který si přeje zůstat v anonymitě tato fotografie kpt. Jaroslava Krafky, na fotografii ještě v hodnosti poručíka (pro zvětšení na ní klikněte):

sjaroslav krafka
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poděkování patří panu Hamrozimu z Hradce nad Moravicí za poskytnutí zajímavých informací a neznámému zdroji za zaslání výše uvedené fotografie.

Pavel Bezecný

avax-models.cz

Owl.cz

Profimodeller.com

Ukázky našich modelů

Příští briefingy

Počítadlo přístupů