Mil Mi-8T

 


Autor modelu: Milan Matušek

Použitý model, výrobce, měřítko: Mil Mi-8, Revell, 1:72

Použité doplňky: plechy Extratech 72 116, obtisky Bílek 72 910, kola Aires 7217

Kdy byl model postaven: červen - září 2010


Popis stavby: Model jsem stavěl na objednávku jako dárek pro spolupracovníka. V tradiční modré krabici s bočním otevíráním nás čekají přebalené výlisky od ruské Zvezdy. Povrch dílů je opatřen negativním rytím nestejnoměrné šířky a hloubky, na spodní části trupu se ztrácí. Díly trupu jsou posety poměrně pěknými pozitivními nýty. Hlavní slabinou je špatná výška předních oken pilotní kabiny, čímž ztrácí model jeden z nejcharakterističtějších znaků, tzn. že při pohledu z boku je horní linie oken rovnoběžná s vodorovnou rovinou vrtulníku, v reálu je šikmá. Dalším nedostatkem zasklení pilotní kabiny je jeho přílišná špičatost při pohledu z boku. Na míle vzdálen skutečnosti je i vstup vzduchu do ventilátoru. Přestože stavebnice má znázorňovat Mi-8 s motory TV2-117, jsou motorové kryty příliš krátké a nesahají až ke stropnímu průlezu, na délce jim chybí cca 4 mm.

Na dílech trupu jsem prohloubil rytí žiletkovou pilkou. Protože jsem stavěl vrtulník v čs. kamufláži, odstranil jsem z ocasního nosníku pouzdro s DISSem a výmetnice flér. Tím jsem přišel o část nýtů a raději je obrousil z celého trupu všechny. Do pilotní kabiny jsem přidal POOMy, střední pult, leptané pedály, brzdu nosného rotoru a pásy na sedačky, jinak jsem použil jenom vybavení z krabičky. Do stropu jsem vyřízl otvor , který kryje nový šíbr. Vnitřek nákladní kabiny jsem nastříkal světle šedomodrou barvou a natřel sedadla, cokoliv dělat navíc, je zbytečné, protože při zavřených dveřích stejně nebude přes okna nic vidět. Při lepení polovin trupu je potřeba dbát na přesné slícování, abychom si nepřidělali zbytečnou práci navíc. Zejména to platí o dílech tvořících kapotáž motorového úseku. Na trup jsem doplnil několik detailů z leptané sady původně určené pro stavebnici Kopro. Výstupní nástavce motorů jsou vylisovány zvlášť, ztenčil jsem je frézkou a doplnil odvzdušňovací trubky z leptu. Raketové bloky jsem zezadu odvrtal, ztenčil zadní kryty a odvrtal zepředu hlavně. Hlavu nosného rotoru jsem také vylepšil lepty, doplnil kabely vyhřívání listů a hadičky k tlumičům kývání. Na listy jsem doplnil světla v koncových obloucích. Stříkal jsem je samostatně, jako základ jsem použil akrylovou Agamu R31 P a teprve po nástřiku přilepil k hlavě. Na vyrovnávací rotor jsem po nástřiku doplnil popisky na listech a kabely vyhřívání z kulaté gumičky. Celý model jsem následně sjednotil surfacerem. Na kamufláž jsem použil akrylové barvy Agama a sice na spodní plochy trupu odstín R27 P a na horní plochy kombinaci A8 M+Iz2 M a A37 M. K vymaskování barevných polí jsem použil Kabuki pásku a maskol Winsor&Newton. Po nástřiku a odmaskování jsem trup přestříkal Sidoluxem. Popisky ze stavebnice jsem doplnil obtisky od Bílka. První tři trupová čísla jsou přímo v aršíku, číslici 7 jsem vytvořil z proužků bílého obtisku. Obtisky jsou velmi jemné dobře reagují na vodičky od Agamy, pouze přes bílou barvu mírně prosvítá podkladová kamufláž. Ze zbytků obtisků jsem doplnil ještě informační tabulky na podvozkové nohy. Obtisky jsem přelakoval a nanesl šedožlutozelený filtr, abych utlumil přílišný kontrast barev.

Finální lak jsem použil zmatněný Sidolux. Na závěr jsem zkompletoval jednotlivé podsestavy, které jsem barvil odděleně. Při lepení podvozku jsem si všimnul, že otvory pro tlumiče hlavního podvozku jsou vůči sobě na obou polovinách posunuté, takže moje snaha je nalepit při pohledu zespoda stejně, byla marná. Nejhůře, ale lícovaly zadní vzpěry závěsníků, které jsou ve stavebnici ve tvaru nedotaženého V. Celkově vzpěry závěsníků jsou odlišné od skutečnosti. Musel jsem je rozříznout a nalepit každou zvlášť. Doplnil jsem další drobné detaily na povrch trupu jako pitotky, madla, kliky, leptaný jeřáb, stupačku pro navigátora, antény, stěrače, polohová světla a nabarvil stahovací pásy podvěsných nádrží.

Model má mnoho chyb, ať už zapříčiněných stavebnicí nebo mnou samým. Škoda, že se Zvezda nechystá vydat novou stavebnici alespoň ve kvalitě jejich nové Mi-24.


avax-models.cz

Owl.cz

Profimodeller.com

Ukázky našich modelů

Příští briefingy

Počítadlo přístupů