Fulmar z Visty

 


Autor modelu: Daniel Ševčík

Použitý model, výrobce, měřítko: Fairey Fulmar, Vista, 1:72

Použité doplňky: čistá krabička

Kdy byl model postaven: 90. léta


Popis stavby: Kdo byl zvyklý na kvalitu modelů vzniklých v socialistickém bloku, pro toho byly velkým překvapením modely vzniklé na přelomu 80. a 90. let. V měřítku 1:48 to byly legendární modely z OEZ Letohrad. V 72 se jednalo o poslední modely z Kovozávodů Prostějov. K nim se svými modely přidaly kovozávody Semily se svým P-40K s nádherným povrchem a už pod zprivatizovaným názvem Vista se objevil Model Fairey Mk.I/II Fulmar. Všechny tyto modely měly společného jmenovatele ve formě výrazného posunu kvality a to zejména v negativně znázorněném rytí a také v odpovídajícím množství detailů. Vše bylo na tehdejší výši a ani dnes se není za co stydět.

Tento model představuje druhý kus vzniklý v Semilech. Podobně jako u předešlého Warhawku má pěkné negativní rytí a velmi přesně lícuje dohromady. Kabina byla nádherně průhledná, rámování bylo znázorněno zdrsněným neprůhledným plastem. Kvalitativním posunem byly obtisky tady již dělané u Propagteamu.

Tato dvoumístná stíhačka bojovala u Royal Navy hlavně v oblasti středomoří, kde dosáhla i přes nevysoké výkony několika sestřelů. Další sestřely si připsala i v oblasti Indického oceánu.

Vlastní model se stavěl velmi dobře a práce šla rychle od ruky. Na sedačky jsem doplnil poutací pásy a palubní desku jsem znázornil obtiskem externí firmy. Model byl malován štětcem lihovými barvami Agama. Těmito barvami je také znázorněna patina a olétání. Marking jsou britské znaky, druhou možností jsou americké z doby operace Torch.

Myslím si, že je škoda, že Kovozávody Semily/Vista nevyužila potenciál těchto modelů a nepokračovala v dalších modelech letadel. Kvalitativně a výběrem netradičních typů nakročeno k úspěchu bylo.


avax-models.cz

Owl.cz

Profimodeller.com

Ukázky našich modelů

Příští briefingy

Počítadlo přístupů