Vietnamský F-4E Phantom

 


Autor modelu: Daniel Ševčík

Použitý model, výrobce, měřítko: F-4F/G Phantom II, Italeri, 1:72

Použité doplňky: čistá krabička, část obtisků samodomo

Kdy byl model postaven: 90. léta 20. století


Popis stavby: I model Phantomu jsem si koupil v době studií v Ostravě ve stánku pana Marenčáka v ostravském obchodním domě Laso. Model představuje německou verzi F nebo americký Wild Weasel F-4G.

Model je sice pozitivně rytý, ale rytí je jemné a detailní a má pěkně vybavený kokpit i podvozkové šachty. G jsem nestavěl, takže mi zůstala výzbroj proti radiolokátorům – 1 x AGM-45 Shrike a 1 x AGM-78 Standard.

Rozhodnul jsem se postavit pozdní verzi F-4E s využitím nosu z F a raket Sidewinder. Rakety Sparrow jsem tuším zkanibalizoval z Phantomu od Airfixu. Inspirací mi byla fotka ve Squadron Signalu představující Fanouše operujícího nad Vietnamem v roce 1972. Znaky byly ve stavebnici, kódové označení jsem dal dohromady z jiných obtisků, zubatou tlamu a oči jsem namaloval ručně. Kamufláž byla opět provedena štětcem "voňavými" Humbroly, olétání stříbrnou lihovou Agamou a závěrečný lak byl matný Modelmaster.

Tento model představuje druhý postavený Phantom (první bylo časné E od Airfixu) a zároveň také poslední mnou dosud postavený. Od té doby jsem si nasyslil v měřítku 1:72 několik bezkanónových Phantomů od Fujimi (jeden jsem dokonce začal přerývat), další Phantomy různých verzí jsou limitky od Hasegawy, 2 Italerky jiných verzí (RF-4C, F-4S) a 3 kousky ve čtvrtce. Doufám, že se co nejdříve odhodlám nějakého dalšího postavit, ať je vidět kvalitativní skok nejen v modelech, ale i ve stavbě.


avax-models.cz

Owl.cz

Profimodeller.com

Ukázky našich modelů

Příští briefingy

Počítadlo přístupů