Kočička ze sladké Francie

 


Autor modelu: Daniel Ševčík

Použitý model, výrobce, měřítko: German Panther Type G, Tamiya, 1:48

Použité doplňky: figurka tankisty ze setu WWII GERMAN INFANTRY SET (Tamiya 1:48), drátek + ohýbačka drátů, prášek do pečiva, pigmenty MiG, wash vodička MiG, kobaltový sikativ, barvy Lifecolor, Valejo (obojí akryl), Agama (lihovky), fous některého z našich kocourků, dvousložkový tmel Tamiya, zimmeritovací kolečko AFV, sada šroubováků.

Kdy byl model postaven: dokončeno v březnu 2010


Popis stavby: Před časem jsem dostal chuť si postavit nějakého Germána z Francie 1944. Zároveň jsem dostal jako zarytý dvaasedmdesátkář chuť na něco většího. Doma jsem měl Panthera od Tamky, tak jsem si ho vybral. Stavebnice obsahuje pouze kamulfáže tanků, které se účastnily bitvy v Ardenách a které tam byly zničeny. Prošel jsem dostupné publikace a zaujala mě kamo od 1. pancéřové divize SS Liebstandarte Adolf Hitler. Mě jsou známy 2 fotky Pantherů v této kamo, jedna zachycuje zadek jednoho Pz V u Vítězného oblouku v Paříži, druhá předek Panthera stojícího na jedné z pařížských ulic. Kamo je tvořena základem sand gelb a skvrnami kamuflážní barvy, které jsou ohraničené druhou, tmavší barvou. Většinou jsou barevné rekonstrukce podávány jako hnědé skvrny ohraničené zelenou, v menším počtu případů jako zelené skvrny ohraničené hnědou. Já se kloním ke druhé variantě, protože hnědá by měla být ta tmavší (ovšem na modelu se jeví naopak světlejší, ovšem Agama ji má podle mě dost světlou) a také bych logicky v zelené Francii použil kamo s převahou zelené barvy. Možná to mám blbě, možná se vyskytovly obě varianty, možná byly skvrny pouze v jedné barvě, kdo ví. Každopádně se jedná o kamo, která na modelech není často k vidění. Navíc jsem se vyhnul výrobě obtisků čísel, žádná rekonstrukce je nezmiňuje. Z fotografií je také patrný starší typ štítu kanónu.

Stavbu jsem pojal jako krabičku s tím rozdílem, že na Pantherovi udělám zimmerit a odvrtám hlavně. V průběhu stavby jsem se také rozhodnul vyměnit madla poklopů novými, zhotovenými z drátků pomocí ohýbačky drátů. Stavba probíhala v pohodě, neb výrobce opět nezklamal a vytvořil další kousek "hoď do krabičky s modelem lepidlo a barvy, zatřepej s tím a vypadne sestavený model". Začal jsem vytvořením zimmeritu na kovové vaně. Na něj jsem použil dvousložkový tmel Tamiya, který jsem rozetřel po povrchu a kolečkem na dělání zimmeritu od AFV jsem ho naznačil. Tam, kam se kolečko nedostalo jsem použil malé šroubováčky. Panthery měly více druhů zimmeritu, zvolil jsem vodorovné pruhy. Čtverečky si nechám na nějaký jiný. také jsem slepil pásy do celků a nabarvil je.

Po několika týdenní přestávce jsem měl volný víkend a nemohl jsem se rozhodnout, co bych měl stavět (polovinu času trávím vybíráním co stavět a často vybranou stavebnici vrátím do kitníku a hledám jinou). Beze mi vtipně poradil (něco jednoduchého, tedy bojovku, třicetpětky jsou moc velké, dvaasedmy malé, takže nějakou čtvrtku, nejlépe od Tamiye Smile) jsem ozimmeritoval věž (do toho se mi fakt nechtělo) a dál už to šlo samo. Jediné 3 úpravy byly odříznutí madel a nahrazení drátky, odvrtání hlavní kulometů a prohloubení výfuků. Pak následovalo stříkání, kde jsem využil rady od Mára. Tedy nejdříve na základovou sand gelb (Lifecolor) nastříkat skvrny barvy, která bude dělat konturu a pak vystříkat středy polí (lihovky Agama). Pak jsem model natřel pololesklým lakem Lifecolor, který místy tradičně zbělel a dal jsem 2 vrstvy filtrů zelené barvy. Obtisk za pomocí vodiček Agama sednul i na zimemrit perfektně). Wash je také vodička od MiGa. Pak jsem nalepil detaily, jako je nářadí a spol.

Lak Lifecolor a filtry nestačily základní sand gelb udělat lesklejší, takže na ní se přebytečný wash blbě stíral. Pigmenty MiG (suché bláto a písková) potom utlumily i zbytky bílého laku, ale moc toho po filtrech nebylo. Odřeniny jsou dělány barvami Valejo (namícháno z černé a modré), rez je pigment Vietnam Earth od miGa. Bláto na podvozku a kolech je ze směsi prášek do pečiva a pigment, sypané to je pak na disperzní lepidlo. Kovové části na pásech, madla a část oběžného skorokruhu, na kterém se pohybuje držák kulometu jsou "pokoveny" tužkou a pigmentem gunmetal. Anténa je z fousu jednoho z našich kocourů (kocour je užitečný tvor, dává nám fousy na antény).

Nakonec jsem model doplnil tankistou. U něj jsem musel trochu tmelit, protože krk moc nesedl na trup (jinak jsem tmel skoro nepoužil, vyjma hlavně a zimmeritu). U pinčlíka jsem začal pletí, zesvětlil vystupující části tváře, namaloval blond vlasy a obočí nordische Rasse Very Happy, bělmo očí a černou tečičkou oční čočku, odstínem tan ústa a vyšlo to i s úsměvem (takže se tváří radostně, čehož si kluci na slezině všimli), šedou košili, černou uniformu s lodičkou na hlavě a trochu to vystínoval světlejšími odstíny. Pak jsem znázornil přezku, odznak a vyznamenání. Kříž na krku jsem nebyl schopen obtáhnout stříbrnou, tak jsem ho přejel tužkou. Rychlá akce, efekt dostačující. Poslední operací před přilepením bylo nalakování opasku a bot Sidoluxem a zaprášení bagančat (stejně nejsou ve věži vidět).

Model jsem vzal na slezinu, kde si Máro všimnul, že mám blbě nalepené napínáky na pásy, takže jsem to opravil, než šel model do světa. Smile Postavil jsem model germánského tanku jednotky, která se účastnila bojů ve Francii 1944 v netradiční kamo. Vyzkoušel jsem si Tamiyu, která se lepí sama a po sestavení mi ubyla jedna krabička (třikrát hurá). Jak poznamenal Koblih, nejhorší na tom modelu je to, že ho strčím na hrníčky do sekretáře. Už tam je, hned vedle KV-1 a poněkud mě překvapilo, že jsou proporčně stejně velké.

Malá poznámka na závěr. Tankista se tváří radostně, protože je vyznamenaným hrdinou, zrovna se poflakuje v Paříží (Moulin Rouge, chlast, děvky), tak má radost ze života. Za chvíli ho humor přejde, až pofrčí na frontu.


avax-models.cz

Owl.cz

Profimodeller.com

Ukázky našich modelů

Příští briefingy

Počítadlo přístupů