Kliment Vorošilov první se zjednodušenou věží

 


Autor modelu: Daniel Ševčík

Použitý model, výrobce, měřítko: KV-1 Model 1942 Simplified turred, HobbyBoss, 1:48

Použité doplňky: kočičí fous na anténu, písek, pigmenty MIG, špetka statické trávy, disperzní lepidlo, Surfacer, lihovky Agama, kobaltový sikativ

Kdy byl model postaven: dokončeno v květnu 2009


Popis stavby: Jedná se o můj první čtvrtkový tank třetí letošní dokončený model (rok 2009). Asi jsem chytil nějakou druhou mízu. Model byla víkendová stavba (přesněji 3 neděle). U mě je úspěch, když udělám za měsíc to, co jiný za víkend. Poprvé jsem použil pigmenty.

Model představuje verzi z roku 1942 se zjednodušenou věží, což si vyžádala spotřeba tanků na frontě a nutnost jejich zvýšených dodávek. Mám rád oba Vorošilovce a rád vzpomínám, když jsem v jedničce jezdil v tankovém simulátoru Panzer Commander. Pz-III a Pz-IV s krátkým laufem si s nimi neporadily, jen osmaosmdesátek se člověk musel bát a ničit je z velké vzdálenosti nebo je objet a přejet je.

Stavbu jsem si užil, vše pěkně pasovalo, šlo to i přes vyšší počet dílů pěkně od ruky. V sobotu jsem slepil vanu a kola, ale nelíbily se mi stopy vyhazovačů na pásech, takže jsem je přetřel několika vrstvami Surfaceru 500 a nechal uschnout a po té přebrousil. Při sestavování pásů jsem byl buď nepřesný, nebo se Číňan seknul v návodu, každopádně mi na obou stranách chyběl jeden článek. Naštěstí jsou ve stavebnici nějaké náhradní. Smile Potom jsem chvíli řešil, jak pěkně udělat pásy s blátem, zablátit ze spodku blatníky a při tom model nastříkat. Nakonec jsem to udělal tak, že jsem Tamka pásku nalepil na linii, kde budou blatníky a nastříkal Surfacerem a základní Ruskou zelenou lihovou Agamou, natupoval bláto tvořené se směsi písku, pigmentů MIG (ruská zem, uschlé bláto), Herkulesu a vody. Touto směsí jsem rovněž potupoval spodky blatníků a vše nechal zaschnout. Pak jsem přilepil kola a pásy, které jsem opotřeboval pigmenty. Místa kde dochází k dotyku kol a pásů jsem pokreslil tužkou, čímž dostala kovový vzhled a na vnější část pásů jsem také přilepil blátivou směs. Vše jsem nechal zaschnout, přilepil blatníky a další detaily a podvozek jsem zamaskoval a model přestříkal surfem a barvou. Potom jsem podvozek odmaskoval, použil filtry, wash, znázornil odřeniny, nanesl bláto. Bláto jsem pigmentoval několika odstíny pigmentů a fixoval kobaltovým sikativem. po té jsem zadoudil místa kolem výfuků, snázornil nějaké skvrny na motorovém prostoru (vodovými barvami Valejo, což jsem přehnal a tak jsem na některá místa opět použil pigmenty, co by prach a bláto) a na podvozku od maziv. Snažil jsem se model znázornit relativně nový, který nemusí být rezavým vrakem, ale nedávno byl v nějakém blátě, které už oschlo, ale většinou stále pevně drží. Rzí jse pokryl jen části, které jsou v barvě kovu, těm stačí jen troška na dešti a už chytají rez. Hlavně kulometů se mi nepodařilo odvrtat, plast je příliž měkký a křehký, tak jsem to nechal tentokrát být. Anténa je z nabarveného vousu našeho kocourka.

Model je větší, než moje oblíbené 72, určitě si někdy postavím další oddychovou čtvrtku nebo třicetpětku, ale dvaasedmdesátkám zůstanu zatím věrný.


avax-models.cz

Owl.cz

Profimodeller.com

Ukázky našich modelů

Příští briefingy

Počítadlo přístupů