Ha-Go na Filipínách

 


Autor modelu: Daniel Ševčík

Použitý model, výrobce, měřítko: IJA Type 95 "Ha-Go" Light Tank, Dragon, 1:72

Použité doplňky: dvousložkový tmel Tamiya, Clearfix, balza, prášek do pečiva, UTP kabel, kořínky, reklamní noviny, foliáž Polák, nízké křoviny Polák, statická tráva Noch, travní trsy Model Scene, kapradí Model Scene jako mustr, instalatérská koudel, Instant Mold

Kdy byl model postaven: dokončeno v prosinci 2012


Popis stavby:

Jede, jede japonský tančíček,
jede, jede japonský tank.

Tímto popěvkem s melodií známé písničky o zaměstnanci velké české zatím státní a nejen přepravní společnosti bych uvedl stavbu japonského tanku Ha-Go.

Před časem mě potěšila zpráva o tom, že Dragon se pustil do vydávání stavebnic japonských tanků v měříku 1:72. Počet klasických stavebnic japonských tanků v měřítku 1:72/76 by se do té doby dal spočítat na prstech jedné ruky (2x Chi-Ha a1x Ho-Ni od Fujimi, 1x Chi-Ha od Airfixu a japonská verze FT-17). Další modely byly za nemalý peníz dostupné, už jen v resinu. Začátkem 90. let jsem si pořídil Chi-Ha od Fujimi a velice se mi líbila kamufláž japonských tanků. Po čase jsem si pořídil i Airfix, který padnul na oltář pokusům s různými druhy chemie (na odstraňování nátěrů je opravdu lepší použít hydroxid sodný, než ředidlo naleptávajíc plast). Ha-Go s pojezdy používanými v JV Asii a Tichomoří prvotinou japonských tanků od Dragonu. Ačkoliv jsem měl jeden z prvních kusů v republice, dokončení trvalo poměrně dlouho. Od té doby jsem si pořídil skoro všechny modely ze série, které zatím vyšly a doufám, že to ještě doplním.

Při prvním pohledu do krabičky člověka napadne, že za tu cenu tam mohly být modely 2. U tohoto prvního modelu je jen jedna obtisková varianta a to z Filipín 1942. Konkrétní stroj je zachycen na fotografii, jak projíždí po cestě a vedle ze země trčí zašpičatělé tyče, pravděpodobně bambusové. Druhá varianta v šedé námořní by jistě neškodila.

Výlisky jsou tradičně kvalitně odstříknuty a dobře se sestavují dohromady. Jediný drobný problém jsem měl, byl v přední části blatníků, které mi přesně nesedly a musel jsem nastavovat. Perfektní jsou pásy, které umožňují snadné znázornění prověšení. Protože jsem dopředu počítal s figurkou tankisty, poklopy jsem nechal otevřené. Madla na nich jsem nahradil drátkem.

Model jsem nastříkal tradičním surfacerem a pak stříkal lihovými Agamami - pískovou, zelenou, hnědou a žlutou. Tank jsem nejdříve nastříkal pískovou, pak zamaskoval písková pole tack-item, následoval nástřik zelenou, atd. Poslední 2 vrstvy místy vytvořily nepěkný přechod, takže jsem po zaschnutí musel přechody přebrušovat. Následoval nástřik Sidoluxem, obtisky, jejich přestříkání lakem a zkusil jsem filtr MiG na německou bojovou techniku. Pak jsem zkusil udělat odřeniny vodovou barvou, směs černé, modré a hnědé. Olejovými barvami jsem udělal tečky na svislých plochách, které jsem následně smýval ředidlem. Do spár jsem použil wash MiG tmavý. Následovaly pigmenty a znázornění skvrn od provozních kapalin a olejů. Pásy jsou nastříkány syntetickým Gunmetalem Agama, opatinovány pigmenty a styčné plochy s koly a povrchem jsou otřeny tuhou.

Ha-Go bylo hotovo cca 2 měsíce od pořízení, ale věž bylo nutno zaplácnout tankistou a také jsem usoudil, že vše by lépe vypadalo na podstavci při průjezdu v malebné přírodě. Smile

Další fázi jsem začal sestavením podstavce z balzových destiček, namořením a nalakováním a polepením páskou Tamiya, aby se okraje při následné práci nepotřísnily. Nejdříve jsem měnil umístění stromů a další vegetace, aby příroda vypadala reálně, jako na Filipínách. Jasno bylo pouze v tom, tank pojede po cestě pod svahem.

S několika přestávkami (takže práce na podstavci trvaly mnohem déle, než stavba celého tanku) jsem vytvořil podložku s terénem. Nejprve jsem na svah udělaný z opracovaného špalíku balzy a cestu nalepil zmačkaný toaletní papír a povrch posypal práškem do pečiva, do kterého jsem vtisknul pásy tanku. Následoval nástřik akryly hnědou, tříslovou a pískovými. Také jsem si ujasnil, že tank pojede krajem džungle, na nejvyšším bodě svahu bude listnatý strom a kolem nízká vegetace. Dál jsem chtěl dát nějakou tu palmu.

Z kořínků jsem vytvořil kmen stromu s větvičkami a nastříkal ho barvami a lakem. Kmen sice vypadá pěkně, ale při manipulaci se snadno ulomí nejmenší větvičky. Strom jsem nalepil do svahu, na něj ještě přilepil polámané větve. Svah jsem potom posypal usušeným pomletým čajem.

Po prohlédnutí řady fotografií cest v džungli na Filipínách jsem se rozhodnul pro nízký porost z křoví Polák, drobných rostlin z jednoduchých lístků, které jsem si vyrobil pomocí obrázků stažených z internetu, Corelu a tiskárny. Dále jsem tam chtěl mít kapradí, které je stejné u nás jako v tropech. Pomohla firma Model Scene, jejíž laserem vyřezané kapradí mám doma. Mám ale pouze jedno balení, takže jsem ho použil jen jako podklad, který jsem naskenoval, vytisknul na domácí laserové tiskárně a vyříznul. S originálním by bylo méně práce, ale i home made vypadá velice dobře, lépe, než moje předchozí pokusy se vzorem Kamizukuri zpevněné drátem. Jak kapradí, tak rostlinu s drobnými listy jsem přestříkal Sidoluxem, ať papír získá vyšší odolnost (když jsem nepoužil výztužný drát), pak barvami a opět nalakoval. Kraje kapradí jsou nabarveny světlejším odstínem. Listy jsem zakřivil potáhnutím přes okraj tužky.

Dále jsem udělal 2 palmy. Vyřezávaní ostrých listů trvá dlouho, tak jsem se rozhodnul pro banánovou palmu, která má listy výrazně jednodušší. Listy jsem opět našel na netu, hodil do Corelu, vytisknul, vyřezal a nalepil na dráty. Na drátech jsem je maloval ručos menges štětcem akryly Valejo, které mi umožnily namíchat uvěřitelný odstín. Kmen je ze 3 kroucených drátů polepených papírem. Nabarvil jsem je také akryly Valejo, nejdříve zelenou a pak hnědou. Do vršku kmenu jsem pak zalepil natvarované listy. Výsledný efekt je výborný a zabere méně času, než jiný druh palmy.

Na cestu jsem nalepil statickou trávu, kterou jsem postavil "Stavěčem travním". Na strom jsem udělal choroše, k padlému kmeni 5 hub na tenké noze, dále jsem doplnil kapradí a rozvrhnul nízké rostliny. Zbytek prostoru jsem vyplnil nízkými křovinami. Po té jsem na strom nalepil do míst, kde větve rostou z kmene, instalatérskou koudel jako kořeny rostlin rostoucí na stromě a tyto rostliny jsem znázornil drny Model Scene. Následovalo pokrytí foliáží Polák. Na 2 místa jsem do vyvrtaných otvorů vlepil 2 banánové palmy. Po sundání pásky jsem opravil terén a doplnil nízké křoviny.

Jak jsem psal výše, chtěl jsem mít model s tankistou. Problém však byl, že mě jediní dostupní tankisté se nacházejí ve stavebnicích od Fujimi a jejich počet je více než omezený. V Modeláři 11/2012 se píše o hmotě Instant Mold, která by se na vytvoření vzoru perfektně hodila. Hmotu mi už někdy na jaře dodal kolega Pavel Mazurek, takže nyní nastala příležitost ji vyzkoušet. Už na jaře byla na youtube řada videí, co se s ní dá dělat. Přesně podle návodu jsem hmotu vložil do vody těsně po varu a pak do ní otlačil figurku. Obtisknul jsem předek i zadní část a do vytvořených masterů jsem natlačil dvousložkový tmel. Po několika dnech jsem ho vytáhnul, ale byl ještě relativně měkký. Bohužel na přední části nebyl výrazný obličej, protože tmel se až do míst obličeje dobře nedostal. Je tedy vhodné tmel do formy vtláčet v několika vrstvách, aby člověk nepřišel o detaily. Oblast hlavy jsem udělal znovu a figuru nakonec skládal ze 3 částí. Tyto části jsem po ztuhnutí nejdříve ořezal a obrousil na vhodnou tloušťku, podobě jako při práci s resinovými díly. Slepil jsem je sekundovým lepidlem a problémové části dotvořil opět dvousložkovým tmelem. Figuru jsem nastříkal surfacerem, obličejovou barvou a pak namaloval akryly. Snažil jsem se namalovat obličej a trochu zvýraznit nerovnosti oblečení. Brýle jsem udělal z drátku, který jsem nabarvil a zornice zasklil Clearfixem. Postup mi umožnil prověřit vytváření nedostatkových doplňků a uvažuji o tom, že podobně vytvořím americké tankisty z Vietnamu v měřítku 1:72.

Nakonec jsem figurku zalepil do poklopu věže, tank přilepil displerzním lepidlem na podložku a jako třešničku na dort jsem vytvořil hada, který leze po kmenu listnatého stromu.

Ha-Go je první japonský tank, který jsem postavil po dlouhé době a těším se na další kousky.


avax-models.cz

Owl.cz

Profimodeller.com

Ukázky našich modelů

Příští briefingy

Počítadlo přístupů