PzKpfw VI Tiger I číslo 332

 


Autor modelu: Daniel Ševčík

Použitý model, výrobce, měřítko: Tiger I Early Production, Tamiya, 1:48

Použité doplňky: mřížka na motor Hauler, figurka tankisty ze setu WWII German Infantry Set od Tamiye
 
Kdy byl model postaven: dokončeno v červnu 2015


Popis stavby:

Protože Tiger I považuji za nejkrásnější německý tank z druhé světové války, tak mým prvním pořízeným modelem bojovky v měřítku 1:48 byl právě Tiger. Lákavá krabice firmy Tamiya s nádhernou kresbou sexy šedivého Tigera kdesi v Rusku byla jasnou volbou. Šedivá 332 je kultovní kamufláží Tigera I firmy Tamiya. Dělá ho v měřítku 1:35 i jako RC tank. Jenže...

Tuto nádhernou kombinaci těžko zničitelné hranaté obludy v Panzer Grau s červenými čísly jsem si chtěl postavit také. Vypadá fakt úchvatně. Na Tigery I mám nádherné vzpomínky z dob, kdy jsem hrával strategii Steel Panthers. Od chvíle, kdy jsem si je mohl pořídit do výzbroje, jsem drtil protivníky bez ohledu na výzbroj, zvolenou frontu, nebo početní převahu nepřítele.

Takže Brambo si postaví šedivou 332. Začal jsem nastříkáním kol podvozku šedivou lihovou Agamou, zatmelením a vybroušení stop do vyhazovačích na pásech. Pásy jsem nastříkal barvou pásů od Agamy, napatinoval rzí vytvořenou z pigmentu vietnamská zem od Miga. Na kov ošoupané plochy znázorňuji tuhou tužky. A někdy v té dávné době jsme našel na interfernetu fotografii, kde milou 332 vytahují z bahenní koupele. Bahenní lázeň jí velmi svědčila, protože její šedivá hroší kůže najednou podezřele zesvětlala. A to i v místech, kde ji bláto pokrýt nemohlo. Fotku jsem vytisknul a donesl na klubový briefing, kde jsme k nějaké jasné shodě nedošli. Tak jsem Tigrušu odložil a prznil jiné kusy...

... a po čase jsem se ke stavbě zase vrátil. Našel jsem webovou stránku, kde otázku zbarvení 332 probírali. Na odkaze http://www.tiif.de/thread.php?threadid=352&sid=cd8df06c202c4de356903b7a148678a4 se nacházejí i další fotografie Tigera I č. 332. Datují se z října 1943. Porovnáním s odhadnutelnými barvami různých předmětů (např. přílby, mundůry tankistů, černá na křížích, atd.) se varianta Panzer Grau rozplývala jako pára nad hrncem. Pravděpodobnější bylo zbarvení pískovou. Tuto verzi podporuje i historie jednotky (503. Schwere Panzer Abteilung), která byla původně určena pro africké bojiště. Takže konečná volba padla na zbarvení africkou žlutou Afrikakorps. Byl jsem trochu zklamán, protože Panzer Grau je opravdu parádní, ale autentické by to moc nebylo. Tak jsem se alespoň rozhodnul co nejvěrněji napodobit poškození a doplňky patrné z fotografií. Smile

Dobrým pomocníkem při stavbě mi byl starý článek Tiger z charkovské zoo z Modeláře č. 3/2005, který postihnul několik nutných úprav. Tak jsem doplnil vedení k předním reflektorům (které však 332 v říjnu 1943 postrádala Very Happy) nebo vytvoření svárů na věži z plastikové nitě vytažené z rámečku. Tato úprava Tigerovi velmi prospěje a modeláře ješitu uspokojí. Tmelit jsem musel mezeru mezi předním pancířem na trupu a prvním skoro vodorovným pancířem na předku. Další drobné tmelení bylo na filtrech a dalších drobnostech určených na zadek tanku.  

Dále jsem se podle fotografií vyřádil na znázornění deformací a průstřelů filtrů a dalších částí na zadní části tanku. Tiger č. 332 nese také známky zásahů ve štítu kanónu a na přední pancéřové desce trupu. Když jsem měl přilepené, nabarvené a napatinované boční kryty, všimnul jsem si poškození na pravé části. To jsem se také pokusil znázornit, ale vzhledem ke stále hrozícímu poškození již odvedené práce je konečný výsledek poněkud kompromisní. Dále jsme doplnil 5 přidaných zadýmovačů, hadry na motorový prostor a na věžovou kisňu. Na pravých věžových zadýmovačích byly pověšeny 2 přílby. Ty jsem znárodnil ze sady německé pěchoty. Mřížku motorového krytu jsem vylepšil lepty Hauler a řekl bych, že se investice těžce vyplatí. Anténa je ustřihnutá žíně z metličky.

Model je nastříkaný obligátním Gunze Surfacerem 1000, pak matnou černou lihovou Agamou a pouštní žlutou Afrikakorps. Pokusil jsem se o modulaci, tak jsem boční a zejména horní části přeprášil pleťovou Agamou, která původní odstín zesvětlila. Model jsem přestříkal Sidoluxem, nanesl obtisky (obligátně s vodičkami Agama perfektně kopírují povrch, ale jsou nemodelově tlusté) a použil filtr Mig pro pískovou kamufláž. Detaily jsem zvýraznil tmavým washem Mig. Následovalo vytvoření odřenin odstínem Panzer uniform barvy Lifecolor a rzi pomocí olejů Abteilung. Některé odřeniny byly poněkud pravidelněji rozmístěné, naštěstí jsem to snadno opravil seškrábáním párátkem. Na použitém povrchu akrylový Lifecolor nedrží bůhvíjak zázračně.

Následovalo zablácení. Spodek, boky, spodní část předku a zadku korby a rovněž i pásy jsou dělány směsí Scenic Snowflakes od Deluxe Materials s pigmenty ruská zem a suché bláto od Miga, s Herkulesem a trochou destilované vody. Do pásů bylo přidáno trochu statické trávy. Tam, kde je bláto jemnější (horní část předku, boky a vyšší část zadku je směs Micro baloons od Deluxe Materials opět s pigmenty ruská zem a suché bláto od Miga, s Herkulesem a trochou destilované vody. A na věži už jen pigmenty fixované kobaltovým sikativem. Místy jsem bláto napatinoval jiným poměrem pigmentů. Ocelová lana jsou napuštěna tmavým washem od Miga a napatinována silně zředěnou směsí kobaltového sikativu a pigmentu ruská zem.

Skvrny od oleje a maziv dělám černou akrylkou Lifecolor silně zředěnou destilovanou vodou s přidanou kapkou Sidoluxu pro lesklejší efekt. Tím jsem naznačil únik maziva na kolech a udělal pár skvrn v oblasti motorového prostoru. Asi olej Máchale. Smile

Tank jsem oživil figurkou tankisty ze sady WWII German Infantry Set od Tamiye. Zvolil jsem tankána s čepicí. Musel jsem mu upravit tvar rukou, aby se vešel do poklopu a vypadal alespoň trochu přirozeně. Gesicht jsme mu nastříkal lihovou pleťovou Agamou, pak ho nabarvil pleťovou Lifecolorkou, stíny a světla jsou olejovky Abteilung. Podobně uniforma je Lifecolor Panzer Uniform a stínována a zesvětlována oleji Abteilung. Čepice, vlasy, insignie, červené detaily jsou barvami Valejo a Lifecolor. Doplnil jsem sluchátka, ke kterým jsem přilepil dráty z olověného drátku (díky Klouzku).

Poslední etapu Temelína zvaného Tiger I 332 jsem si náramně užil, práce odsýpala od ruky a jsem rád, že vedla do vítězného konce. Ve sbírce mi přibyl třetí čtvrtkový tank a zároveň druhá německá šelma kočkovitá. Zároveň mě inspiroval k postavení dalšího modelu a tak v době, kdy píši tyto řádky je SU-122 připraveno na stříkání Surfacerem (ve chvíli vložení na web je už SU-122 dokončena). Totožné stavebnice Tigeru mám ještě 2 a těším se na další kamuflážní schémata. K tomu 2 x verzi late s zimmeritem - od AFV a nejnověji poslední Tamku. Kdo si chce postavil velkého malého Tigera I, tomu stavebnici Tamiya doporučuji.

Model získal 2. místo v kategorii Technika 2b 26.10.2015 na soutěži Kopřivnické poháry 2015 pořádané MK APOLO Kopřivnice


avax-models.cz

Owl.cz

Profimodeller.com

Ukázky našich modelů

Příští briefingy

Počítadlo přístupů