StuG 40 ausf.G ze Štítiny

 


Autor modelu: Pavel Bezecný

Použitý model, výrobce, měřítko: StuG 40 ausf.G, Tamiya, 1:48

Použité doplňky: popsáno v textu

Kdy byl model postaven: 2013


Popis stavby: Jako předlohu pro model jsem si vybral StuG zničený 19.4. 1945 příslušníky 3. praporu 1. ČS. samostatné tankové brigády během útoku proti železniční zastávce ve Štítině. Vozidlo bylo zasaženo osádkou rtn. Alexandra Jedličky ze vzdálenosti 50-ti metrů.

Tento vrak je relativně dobře zdokumentován, fotografie jejichž původ je zřejmě ve VHÚ Praha, byly několikrát publikovány, (HPM, AFV Photoalbum, Historie 1.ČS. Samostatné tankové brigády).  Bohužel se mi nepodařilo najít fotografii levé strany stroje. V polské publikaci „Czechy 1945“, je snímek, který zdánlivě zobrazuje levý bok vozidla, jedná se ale o stranově převrácený snímek pravého boku.  Zbarvení jsem tedy domyslel.

Model jsem musel doplnit o atypické schürzen, háky k uchycení původních schürzen, celoocelové kladky a ohrádku na zádi vozidla. Schürzen jsem vyrobil z plechovky od Birelu, háky pro původní schürzen jsou z leptu Eduard, ohrádku jsem zakoupil od firmy Hauler a kladky jsem si nechal odlít, což zprostředkoval kolega Paco poté, co mi s výrobou masterů významně pomohl kolega Milan, za což jim oběma děkuji.

Na závěr jsem na ohrádku na zádi navěšel pěchotní výstroj, z modelu Sdkfz  251/1 D. Stavba modelu je bezproblémová, zkomplikoval jsem si jen volbou předlohy, která obsahovala několik módních výstřelků z konce války.


avax-models.cz

Owl.cz

Profimodeller.com

Ukázky našich modelů

Příští briefingy

Počítadlo přístupů