MiG-15T

 


Autor modelu: Pavel Coufal

Použitý model, výrobce, měřítko: MiG-15T, Trumpeter, 1:32

Použité doplňky: konverzní sada Profimodeller

Kdy byl model postaven: dokončeno říjen 2014


Popis stavby: V roce 2010 jsem si pořídil sadu MiGů od Trumpetky v jediném pořádném měřítku 1:32. Bohužel až dnes jsem došel k realizaci prvního z nich.

A to ke konverzi na MiG-15T, vlečný stroj létajících cílů KT-03. Konverzní sadu jsem použil z mé vlastní produkce, Profimodeller.

Ke stavebnici lze poznamenat, že v době svého vzniku to byla nejlepší stavebnice v tomto měřítku, protože byla jediná. Vynechal jsem kompletní stavbu a zástavbu pohonné jednotky. Ke stavbě jsem použil ještě další UP-grade sety: disky kol, interierová sada, sada brzdících štítů, mosazná pitotka - to vše z produkce Profimodeller.

K vlastní stavbě. Základní sestavení je vcelku jednoduché, akorát je třeba se obrnit trpělivostí při zpasovávání hlavních celků a nakoupit docela dost tmelu a smirku. Je třeba se připravit na přechody trup - trup (rozstykovávací rovina), trup - křídlo, trup - výškovka, kde výškové rozdíly činí až 1,5mm. Takže tmelit a brousit a stále dokola. Další věc na kterou si musíte dávat  pozor je uzavření vany kokpitu o celou přední část, tak, aby jste při pohledu do nasávácího otvoru neviděli pilotovi na nohy... Nedílnou součástí je závaží v přední části, nejlepší je nalepit jej zespodu podlahy kabiny. Ve třech z pěti stavebnic bylo závažíčko součástí, proto pozor, pokud by jste jej ve stavebnici nenalezli.

Doplňkové díly jinak pasují vcelku dobře, samozřejmě je třeba počítat s drobnými korekcemi. Z vlastní samo-domo produkce, jsem pak doplnil interier o různá vedení, hydraulická vedení u podvozků a brzd, dipóly výškoměrů jsem udělal zcela nové, tak aby odpovídaly skutečnosti.

Model je stříkaný, barvami Revell, obtisky Profimodeller. Model je jinak neupravovaný co se týká paneláže a nýtů. Prostě stavba pro mne do vitrínky bez soutěžních ambicí.

K MiGu jse si postavil i vlečný terč KT-03, ale to už zase příště.


avax-models.cz

Owl.cz

Profimodeller.com

Ukázky našich modelů

Příští briefingy

Počítadlo přístupů