Kokosem do nosu aneb takovou krmi jsem ještě nejedl

stavební recenze kokosových palem firmy Profimodeller s.r.o.

 

Pro ty, kteří nechtějí pročítat celý text, bych chtěl na úvod podotknout, že na jeho konci najdou přehledný postup na sestavení palem v bodech.

Vznik myšlenky

Žil, byl, jeden modelář, který rád stavěl modely bojové techniky z války v Pacifiku a nevyhýbal se ani Vietnamu. Ještě raději tuto techniku zasazoval do diorám se znázorněnou vegetací. Kamenem úrazu bylo znázornit slušně vypadající palmy. Nějaké již zkoušel ručně a dospěl k názoru, že tudy cesta nevede. Jeho výtvory sice vypadaly velmi slušně, ale časová náročnost byla enormní. Nabízená dostupná řešení na trhu ho moc neuspokojila, tak zapřemýšlel a dospěl k názoru, že by bylo nejlepší využít moderních technologií při tvorbě listů, udělat si realistický kmen a vše nechat vyrobit v sérii. A protože kokosová palma se vyskytuje v Tichomoří i jihovýchodní Asii, padla volba na ni. Zašel za známých českým výrobcem modelů a doplňků k nim Pavlem Coufalem a představil mu svůj nápad. Kluci se domluvili, chvíli se vyvíjela nejvhodnější varianta a výsledkem je série několika kokosových palem a doplňková sada ořechů vhodná pro měřítko 1:72 a 1:48.

Dostal jsem za úkol vytvořit prezentační minidiorámu z těchto palem, kterou by výrobce využil na soutěžích, kde bude tyto produkty nabízet. K dispozici jsem měl předprodukční odlitky kmenů, ořechů a lepty s větvemi. Tyto součásti jsou již totožné s finální produkcí, pouze dráty a statickou trávu jsem musel doplnit z vlastních zásob.

Představení produktu

Produkční řada obsahuje 3 druhy kokosových palem. Nejmenší z nich má délku kmene cca 7,5 cm, prostřední je cca 15,5 cm dlouhý a nejdelší je 18,5 cm. Dva kratší jsou rovné, nejdelší kmen je zakřivený, jak je často patrné z fotografií pobřeží tropických ostrovů. Kmeny jsou odlity čistě z polyuretanu a jsou doplněny platem leptů. 2 delší kmeny mají 26 větví, nejmenší palma 15 větví. Ve finální verzi budou modely palem doplněny lepty a odlitky pro 10 ořechů, drátem na osazení větví a hnědou statickou trávou na posyp koruny palmy. Kromě toho výrobce nabízí doplňkovou sadu obsahující 2 x 10 kokosových ořechů a 2 lepty s větévkami pro osazení ořechů a listy pro výhonek palmy z ořechu spadlého na zem.

Jak se to staví - kmeny

Začněme kmeny. Povrch má pěkně znázorněnou strukturu typickou pro kokosovou palmu. Struktura se zdá poněkud hrubší, než by odpovídalo zmenšení do měřítka, nicméně konečný výsledek je po nabarvení perfektní. Koruna kmene je znázorněna malými kuličkami, do kterých lepíme větve. Dle dostupných fotografií toto odpovídá skutečnosti. Spodek palmy je typicky širší, což je opět velmi reálné.

Všechny jsou čistě odlity s několika nálitky spojujícími kmen s technologickým odlitkem. Některé kusy mají mezi odlitkem a kmenem tenoučkou blánu, se kterou si poradí skalpel. Jediné bubliny v kmenech jsem našel v oblasti nálitků, nic co by nevyřešil dvousložkový tmel. Zbytek dělícího lemu stačí zaškrábnout skalpelem nebo rydlem, perfekcionisté použijí jemný jehlový pilník nebo smirkový papír. Nicméně konečná patina  a barvy skryjí i nedokonalé začištění a tato část se vždy může otočit směrem od pozorovatele. Po začištění navrtáme dírky do „hrbolků“ v koruně kmene v počtu, který bude odpovídat počtům větví s listy a ořechy. Hloubka vrtu je cca 4 mm a průměr o cca 0,2 mm větší, než použitý drát, tedy 0,7 mm. Pozor, u zakřivené palmy je nutno při použití všech 26 větví a 3 větví s ořechy přidělat 3 kuličky, jinak jich bude málo! V příští sérii by měly být již tento problém opraven. Dle výrobce se původně uvažovalo s lepením ořechů přímo ke kmeni, ale bylo zjištěno, že v reálu to je trochu jinak... Na konec ještě na spodku palmy vyvrtáme otvor, do kterého vlepíme špendlík, ať se nám s kmenem dále dobře manipuluje a máme jí čím zapíchnout do terénu.

Kmen jsem nejprve nastříkal obligátním surfacerem 1000, pak tříslovou lihovou Agamou (A9 M Tříslová FS 30219). Po zaschnutí následovala vrstva Sidoluxu a na něj jsem natřel tmavý wash od Miga. Po setření přebytečného washe následuje další vrstva Sidoluxu a kmen zbývá přestříkat slabou vrstvou světlé šedé (např. lihová Agama N3 M Světlá šedá RLM 76) tak, aby prosvítal wash a místy i tříslová. Korunu s hrbolky šedou nepřestříkáváme, necháme v tříslové barvě. Vše zafixujeme vrstvou matného laku a máme kmeny hotovy. Dle fotografií bývají některé kmeny spíše šedé, jiné světle hnědé, občas šedé s hnědým spodkem. Doporučuji pohledat na internetu a ztvárnit to podle chuti.

Jak se to staví – větve

Na jednom platu leptů je pro větší palmy 26 a pro menší 15 větví. Na každém leptu jsou větve 3 různých délek. Z 26 větví to je 5 malých, 5 středních a 16 největších, u leptu s 15-ti větvemi je poměr 5:5:5. Jejich tvar opět kokosové palmě odpovídá. Výrobce neopomněl, že jednotlivé listy na větvích jsou nestejně dlouhé a řapík u kmene je širší, tak jako v reálu. To, že lepty nejsou barvené osobně považuji za výhodu. Nejen, že se zabrání poškození při tvarování větve, ale modelář má možnost se na nich dokonale při barvení vyřádit podle vlastních představ. Smile

Stavbu začneme oddělením větví od rámečku. Doporučuji to řezat starým skalpelem na tvrdším podkladu, jako je stará platební karta. Po oddělení konec řapíku ohneme do tvaru U pomocí ohýbačky leptů a pinzety. Konec dáme mezi hrany ohýbačky a kulatým koncem pinzety na něj několikrát zatlačíme. Pak ten konec uchopíme do pinzety a zatlačíme jím na povrch ohýbačky.

Následuje přilepení drátků na list. Na největší větve si naštípáme drátky 6 cm dlouhé (16 ks), na 2 kratší druhy větví o délce 5 cm (10 ks). Lepíme na spodní stranu větve skoro po celé její délce. Osobně si sekundové lepidlo vytlačím na papírek, drát uchopím pinzetou, jednou částí drátu projedu po vytlačeném lepidle, přilepím na větev a na obou krajích a ve středu drát ještě zakápnu sekundovým lepidlem.

Tvarování začneme zahnutím listů na jedné i druhé straně pomocí ohýbačky leptů vždy směrem ke středovému drátku. Pak ještě celou větev ohneme ve druhé rovině pomocí kulatého konce pinzety. Větev uchopím za přebývající drát, přilepenou část drátu přejedu kulatým koncem pinzety a za uchopený konec drátu tahám nahoru. Pokud se odlepí konec drátu u špičky větve, opravíme přilepením.

A můžeme se pustit do barvení. Nejprve vše opět nastříkáme Surfacerem 1000. První podkladová barva je základní žlutá (Agama 02 M Žlutá), na ní lehce přestříkáme celou větev základní zelenou (Agama 06 M Zelená). Zelená získá žlutý nádech. Následuje nástřik středu větve černozelenou (Agama N1 M Černozelená RLM 70). Na spodní části větví s barvou šetříme. V reálu jsou spodky větví a listů světlejší, než vršky vystavené slunci. Okraje nepravidelně nastříkáme opět základní žlutou. Nemusíme se bát stříknout více ke středu větve. Poslední barvou, kterou budeme stříkat je německá červenohnědá (Agama N22 M Červenohnědá). Tou stříkáme okraje větví, které jsou suché. Tuto barvu použijeme jen na největší větve, u mladých menších ji nepoužijeme, resp. maximálně jako šafránu. Smile Posledním úkonem je ruční namalování řapíku tvořeného drátem barvou lime green (Valejo 70827 lime green). Malujeme na obou stranách větví. Nakonec přestříkáme polomatným lakem, uschlé konce matným lakem. Použil jsem Sidolux s Tamiya flat base dle návodu od Kubrta.

Jak se to staví - ořechy

V leptech jsou 3 větévky, které mají maximálně 7 konců, na které je možno přilepit ořechy, teoreticky je možno tedy přilepit 21 ořechů na 3 větévky. Já použil 10 ořechů na střední palmu a 20 na tu nejvyšší zakroucenou. Přebytečné "výhonky" jsem odříznul skalpelem. Díky tloušťce použitého plechu to šlo velice snadno.

U větévek po odstranění  z leptů vytvarujeme konec, který bude u kmene, stejně jako u větví viz výše. Větévku přilepíme na drátek délky cca 2 cm. Nastříkáme Surfacerem 1000 a pak tříslovou barvou (Agama A9 M Tříslová FS 30219).

Ořechy odstraníme od nálitku, vyvrtáme otvor, kterým ořech nakonec přilepíme k větvi.  Zatím ořechy nastříkáme obligátním Surfacerem 1000 a pak další  vrstvou je tříslová. Na některé ořechy metodou suchého štětce naneseme fleky tmavší hnědé barvy. Menší ořechy, které představují  méně zralé kusy natřeme lime green a na část uděláme suchým štětcem fleky tříslovou. Ořechy přilepíme na větévky, vytvarujeme a přestříkáme matným lakem.

Sada umožňuje vytvořit také zárodek palmy vyrůstající ze spadlého ořechu. K tomu použijeme 9 listů a kousek drátku. Do ořechu vyvrtáme dírku a vlepíme drát cca 2 cm dlouhý. Nastříkáme ho opět Surfacerem 1000, tříslovou a vytvoříme fleky tmavší hnědou. Vlepený drát zkrátíme na délku cca 0,6 cm. Listy lepíme odshora, kde použijeme nejmenší. Jeden lístek můžeme nechat rovnoběžně s osou drátu, tak aby mířil přímo nahoru. Lístky dole zakápneme sekundovým lepidlem. Pak listy s drátem nastříkáme Surfacerem 1000, základní zelenou a středy černozelenou. Na některých konce přestříkáme žlutou a červenohnědou na znázornění uschlého konce. Zafixujeme polomatným lakem.

Závěrečná kompletace palmy

Dráty větví a větévek s ořechy zkrátíme na cca 0,4 cm. Větve lepíme odshora od nejmenších, přes střední a nakonec největší větve. Před nalepením největších větví naspod doporučuji přilepit větévky s ořechy. Je to jednodušší, než je pak tlačit do koruny se všemi větvemi. Po přilepení pak můžeme větve ještě ohnout, ať je koruna pěkně košatá. Nakonec do koruny palmy kápneme pár kapek matného syntetického laku. Než zaschne, nasypeme tak vlákna hnědé statické trávy. Po zaschnutí vlákna oklepeme a máme hotovu perfektní kokosovou palmu.

Shrnutí

Ačkoliv obvykle nepoužívám superrelativy, tady se jim vyhnout nedokážu. Firma Profimodeller nám přináší řadou kokosových palem špičkové produkty, které v současné době v podstatě nemají konkurenci. Palmy odpovídají svému velkému vzoru nejen proporcemi a rozměry, ale zaujme i nádherná struktura kmene, či zpracování jednotlivých větví. Výrobce věrně zachytil charakteristické detaily a zpracování ořechů s jejich uchycením  ke stromu je jen třešničkou na dortu. Rovněž cena je ve srovnání s konkurencí velmi příznivá.

Jak vyplývá z výše uvedených řádků, stavba probíhá bez větších záludností a je schopen ji zvládnout i začátečník. Vlastní stavba se zaměří na relativně rychlé sestavení hlavních celků a následuje nejpříjemnější část pro většinu modelářů, tedy barvení. Když si vzpomenu, jak dlouho mi kdysi trvalo ruční vyřezání větví palmy z papíru, bylo toto procházkou růžovou zahradou.

Výsledkem je nádherný model palmy, u kterého každý na první pohled pozná, že se jedná o kokosovou palmu. Domnívám se, že tyto palmy budou okrasou nejedné diorámy. Jak ukázaly reakce potenciálních zájemců na Plastikové zimě 2014 v Bratislavě, mohly by u modelářů bodovat. Osobně se budu těšit na další podobné produkty tohoto výrobce.

Přímé odkazy na web výrobce

Malá palma - PUR kmen 7,5 cm, lept s 15 listy, drát, statická tráva

Střední palma - PUR kmen 15,5 cm, lept s 26 listy, lept s větvemi pro ořechy a listy pro zárodek palmy, 20 PUR kokosových ořechů, drát, statická tráva

Vysoká zkroucená palma - PUR kmen 18,5 cm (zakroucený), lept s 26 listy, lept s větvemi pro ořechy a listy pro zárodek palmy, 20 PUR kokosových ořechů, drát, statická tráva

Stavba palmy přehledně v bodech - platné pro 2 větší palmy, u nejmenší se liší počet drátků a větví

Poznámka: vše lepíme sekundovým lepidlem.

  1. Do kuliček na vrcholu kmene vyvrtat díry průměru 0,7 mm a hloubky 4 mm. Jejich počet stanovíme podle počtu všech použitých větví.
  2. Do spodku kmene vyvrtat díru průměru 0,6 mm a hloubky 10 mm. Do díry vlepit špendlík.
  3. Zbarvení kmene:
    1. vrstva tmel Mr. Surfacer 1000
    2. vrstva tříslová
    3. vrstva lesklý akrylový lak (Sidolux, Future)
    4. vrstva Dark wash MIG, po zaschnutí setřít přebytečný wash
    5. vrstva lesklý akrylový lak (Sidolux, Future)
    6. vrstva světle šedá, pouze kmen, korunu nechat tříslovou
  4. Nastříhat drát průměr 0,5 mm:
    1. 16 x délka 6 cm (největší větve)
    2. 10 x délka 5 cm (střední a krátké větve), u nejmenší palmy 15 x 5 cm
  5. Na ohýbačce leptů vytvarujeme řapík do tvaru písmene "U".
  6. Na větve přilepíme drátky.
  7. Pomocí ohýbačky leptů nejprve listy ohneme směrem ke středu větve (k drátku).
  8. Ohneme celou větev ve 2. rovině.
  9. Zbarvení větví:
    1. vrstva tmel Mr. Surfacer 1000
    2. vrstva základní žlutá
    3. vrstva základní zelená
    4. vrstva - kolem středu větve černozelená (spodek větve decentněji)
    5. vrstva - širší okraje listí základní žlutou
    6. vrstva - špičky listů červenohnědou - jen největší větve u 2 větších palem
    7. vrstva - řapík po celé délce kmene po obou stranách větve barvou lime green
    8. vrstva - polomatný lak, červenohnědé špičky matným lakem
  10. Vyvrtat do konce ořechů díry průměru 0,5 mm a délky cca 4 mm.
  11. Nastříkat větévky na ořechy tmelem Mr. Surfacer 1000 a tříslovou.
  12. Řapíky větviček vytvarovat pomocí ohýbačky leptů do tvaru písmene "U" a přilepit drát cca 2 cm.
  13. Zbarvení ořechů:
    1. vrstva Mr. Surfacer 1000
    2. vrstva  tříslová
    3. nezralé ořechy natřít barvou lime green
    4. zralé ořechy metodou suchého štětce natupovat tmavou hnědou, některé nezralé ořechy možno částečně patinovat tříslovou
  14. Přilepit ořechy na větvičky a nastříkat matným lakem.
  15. Zkrátit konce drátů všech větví a větévek na délku 4 mm.
  16. Přilepit větve a větévky s ořechy do předvrtaných děr. Nejmenší větve nahoru, střední pod ně, větévky s ořechy na spodní pozice.
  17. Vrchol kmene, ze kterého vyrůstají větve natřít matným lakem a posypat hnědou statickou trávou. Po zaschnutí otřepat.

Stavba výhonku palmy v bodech

  1. Vyvrtat díru průměru 0,7 mm, hloubky cca 3 mm na širším konci ořechu kolmo k jeho ose. Vlepit drát cca 2 cm dlouhý.
  2. Ořech nastříkat tmelem Mr. Surfacer 1000, tříslovou, metodou suchého štětce natupovat tmavou hnědou.
  3. Vytvarovat listy.
  4. Zkrátit drát z ořechu na délku cca 5 mm a přilepit listy.
  5. Zbarvení listů (ořech zamaskujeme papírem nebo páskou):
    1. vrstva Mr. Surfacer 1000
    2. vrstva základní žlutá
    3. vrstva základní zelená
    4. vrstva - části listů u středu černozelená
    5. vrstva - okraje větších listů žlutá
    6. vrstva - špičky některých větších listů červenohnědá
  6. Na závěr vše přestříkáme matným lakem.

Seznam použitých barev

Barva Použití
Agama lihová 02 M Žlutá Základní nástřik všech listů, konce listů
Agama lihová 06 M Zelená První vrstva na všechny listy
Agama lihová N1 M Černozelená RLM 70 Středy všech větví
Agama lihová N22 M Červenohnědá Suché konce listů
Agama lihová A9 M Tříslová FS 30219 První vrstva na kmenech, barva ořechů
Agama lihová N3 M Světlá šedá RLM 76 Horní vrstva na kmenech
Valejo 70827 lime green Řapík na větvích, nezralé ořechy

avax-models.cz

Owl.cz

Profimodeller.com

Ukázky našich modelů

Příští briefingy

Počítadlo přístupů